Komunikatkomunikat
  • UWAGA! W związku ze zmianą operatora sieci telefonicznej czasowo niedostępny będzie numer telefonu służby dyżurnej Straży Miejskiej 986. Zgłoszenia można kierować pod numerem telefonii komórkowej 669 997 986.   ∗

Długa historia dziadka do orzechów

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
zdjęcie
W minioną sobotę (2.12) w piotrkowskim  Muzeum, odbył się wernisaż  wystawy „Orzechołomy”. Na ekspozycję składa się niezwykła kolekcja dziadków do orzechów pochodząca ze zbiorów Jana i Mateusza Łomnickich.
Żołnierze, królowie, skrzaty, leśnicy, strażacy - to tylko niektóre z kształtów, jakie mogą przybrać „orzechołomy”, zwane też „staruszkiem”, „zębem”, „ciskawką” czy „tłuczkiem”. Tak, jak różnorodna jest ich forma, równie różnorodny jest materiał, z którego wykonywano na przestrzeni wieków  to praktyczne urządzenie do rozłupywania orzechów.

Licząca ponad 400 eksponatów kolekcja, która pojawiła się na Zamku Królewskim, uznawana jest za największą w Polsce. Prezentowane na niej narzędzia liczą ponad sto lat, a powstały nawet w drugiej poł. XIX w. Eksponaty pochodzą z różnych regionów Polski, ale też Niemiec, Anglii, Węgier, państw bałkańskich, USA i Chin.
Wernisaż uświetniła dodatkowo prelekcja pani Janiny Mazurkiewicz „Orzech – jego łupanie i przetwórstwo”, podczas której licznie zgromadzeni goście uzyskali wiele ciekawych informacji o różnych odmianach orzechów, ich roli oraz właściwościach odżywczych i leczniczych oraz sposobach rozgniatania orzechów.

Ekspozycja udostępniana będzie dla zwiedzających do końca stycznia 2018 r.
← powrót