Pamięci Seweryny Szmaglewskiej - Wiśniewskiej

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
zdjęcie
W czwartek (21.06) uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Seweryny Szmaglewskiej -Wiśniewskiej. Pamiątkowa płyta zawisła na ścianie budynku przedszkola „Jacek i Agatka” przy ul. Parkowej 38.
Tablica poświęcona pamięci Seweryny Szmaglewskiej – Wiśniewskiej zawisła z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego i Ośrodka Działań Artystycznych we współpracy z przedszkolem Jacek i Agatka w Piotrkowie.

W uroczystości wzięli udział Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak oraz Przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński.
- Seweryna Szmaglewska – Wiśniewska to wyjątkowa postać związana z naszym miastem. Poza zasługami pisarskimi wpisała się w naszą pamięć jako osoba odkrywająca prawdę historyczną o zbrodniach hitlerowskich – mówił podczas uroczystości prezydent Chojniak dziękując inicjatorom za odkrywanie tak wybitnych postaci związanych z Piotrkowem.

Seweryna Szmaglewska urodziła się 11 lutego 1916 r. w Przygłowie, a zmarła 7 lipca 1992 r. w Warszawie. To polska pisarka, która w latach 1942-1945 była więźniarką KL Auschwitz. Po wojnie była świadkiem w procesie norymberskim, do którego włączono jako dowód w sprawie prozę obozową pisarki pt. „Dymy nad Birkenau”. Autorka opisała w niej okrutną rzeczywistość obozu w Oświęcimiu i bestialskie traktowanie więźniów przez niemieckich oprawców. Jest także autorką książki „Niewinni w Norymberdze” oraz jednej z najpopularniejszych powieści literatury dziecięcej i młodzieżowej „Czarne stopy”.
← powrót