Uczniowie "Piomy" odkryli „Worteks Niepodległości”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
zdjęcie
Adrian i Wiktor, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odkryli nowy typ worteksu. Za swoje odkrycie otrzymali Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie”.
Adrian Sypułek i Wiktor Krawiec podczas zajęć koła naukowego odkryli nowy typ worteksu, czyli wirów powietrznych. Swoje odkrycie zaprezentowali podczas 11. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie”, organizowanego przez Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odnieśli sukces otrzymując Nagrodę Specjalną.
- Zaprezentowaliśmy działo dymne, które tworzy worteksy. Są to wiry powietrzne, które mają kształt pierścienia i niosą ze sobą energię. Poprzez zastosowanie komory w postaci elipsy odkryliśmy nowy worteks. Zachowuje się on inaczej niż wszystkie dotąd przez nas obserwowane, ponieważ wpada w drgania i przyjmuje jajowaty kształt – wyjaśniają odkrywcy, dodając że dla upamiętnienia roku 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nadali swojemu odkryciu nazwę „Worteks Niepodległości”.

Odkrycie worteksu to nie jedyny sukces „Piomy” podczas Festiwalu. Mikołaj Wnęk i Patryk Wawrzynkiewicz wykonali pomiary natężenia światła i dźwięku i porównywali je ze smartfonem. Wnioski przedstawili w formie prezentacji, za którą otrzymali wyróżnienie.

Film prezentujący dokonanie uczniów ZSP nr 2 można znaleźć TUTAJ.
← powrót