Dzisiaj: Poniedziałek 24 czerwca 2019

Wystawa na Dzień Kobiet

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
zdjęcie
Piotrkowskie Muzeum zaprasza do oglądania wyjątkowej wystawy "Niezmienie piękne", która została przygotowana z okazji Dnia Kobiet. 
Kobieta choć zmienna, jak chcą niektórzy, wciąż niezmienna jest poprzez swoją urodę, wdzięk i elegancję. Fascynowała od wieków poetów, artystów, uczonych i zwykłych zjadaczy chleba. Była zawsze źródłem fascynacji i inspiracji twórczej dla mężczyzn. Dla niej tworzyli, budowali i cierpieli, jej poświęcali to, co najlepsze w ludzkiej naturze – miłość.
Na wystawę składają się kolorowane grafiki pokazujące charakterystyczną dla pań elegancję i wdzięk, a nawet dostojeństwo, nie pozbawione jednak swoistej kokieterii. Kreacje pań cieszyły męskie oko bogactwem barw i kształtów, czasem zręcznie uwypuklonych. Obrazu piękna dopełniały zazwyczaj fantazyjne fryzury i elementy garderoby.

Prezentowane grafiki pochodzą ze zbiorów specjalnych biblioteki Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Wykonane zostały na potrzeby żurnali w 2 poł. XIX w. Dziś są one nie tylko wymownym świadectwem panującej wówczas mody ale nade wszystko prezentują niezmienne piękno kobiet.

Wystawa prezentowana będzie w salach piotrkowskiego Muzeum do końca marca. Przez cały rok dostępna dla zwiedzających jest natomiast stała wystawa portretu XIX w. z kolekcji piotrkowskiego Muzeum, która ukazuje zmiany jakie zachodziły w malarstwie portretowym przedstawiającym nie tylko kobiety.
 
← powrót