Zabytki Ukrainy na wystawie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
zdjęcie
W miniony piątek (7.06.) odbył się wernisaż wystawy „Ukraina przed wiekami”. Eksponaty można oglądać w salach muzeum do sierpnia.
Wystawa, przygotowana została we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie, według pomysłu Radosława Liwochy. Ekspozycja przedstawia zabytki odkryte na ziemiach dzisiejszej Ukrainy, które gromadzone były przez krakowskie muzeum od połowy XIX w. do II wojny światowej.
- Są to zarówno przypadkowe znaleziska miłośników starożytności, jak i materiał z wykopalisk prowadzonych przez archeologów – mówią pracownicy piotrkowskiego muzeum. - Różnorodność zabytków daje możliwość zapoznania się z historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat. Szczególnie atrakcyjne dla zwiedzających będą z pewnością zabytki antyczne, rzadko goszczące na wystawach muzealnych.

Autor wystawy, Radosław Liwocha wyjaśnił, że pośród prezentowanych eksponatów znalazły się przedmioty przypisane protocywilizacji trypolskiej, neolityczna broń, ozdoby i broń z epoki brązu, antyczna ceramika z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców, wytwory kultury staroruskiej oraz zabytki późnośredniowieczne i nowożytne.

Obecny na wernisażu dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie - Jacek Górski przypomniał natomiast, że bogatą kolekcję można podziwiać dziś dzięki darczyńcom, których sylwetki przypomniane zostały przez twórców wystawy. Całość uzupełniona została ilustracjami z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz tekstami wzbogaconymi cytatami zaczerpniętymi z dzieł Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

Wystawa, której towarzyszy okolicznościowy folder, prezentowana będzie do sierpnia.
Przypominamy, że we wszystkie niedziele wstęp do muzeum jest nieodpłatny.
← powrót