155. rocznica powstania styczniowego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
zdjęcie
22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie ogłosił manifest sprzeciwiający się narastającemu terrorowi Imperium Rosyjskiego. Historycy uznają tę datę za początek powstania styczniowego.
Dzisiaj mija 155 lat od wybuchu jednego z największych niepodległościowych zrywów w dziejach Rzeczpospolitej. Z okazji przypadającej rocznicy przedstawiciele władz miasta złożyli  kwiaty pod pomnikiem powstańców styczniowych znajdującym się na piotrkowskim cmentarzu. W imieniu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego hołd bohaterom walk o wolną Polskę złożyli wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz Przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński.

Podczas spotkania wiceprezydent Kacperek mówił o roli jaką Piotrków Trybunalski odegrał w trakcie niepodległościowych walk podkreślając, że wszyscy jesteśmy winni uczestnikom powstania styczniowego pamięć i hołd.
- W kamienicy przy Rynku Trybunalskim 7 mieściła się piotrkowska cytadela, gdzie osadzano i skazywano na śmierć uczestników powstania. Na błoniach, położonych za cmentarzem żydowskim, Rosjanie rozstrzeliwali uczestników powstania. Oprócz najwyższej ofiary, czyli oddania życia, piotrkowianie ponieśli też inną karę za udział w powstaniu. Była nią kasata klasztoru oo. Bernardynów. Bernardyni opuścili klasztor w 1894 roku i powrócili do niego dopiero w 1922 roku – przypomniał historię wiceprezydent Kacperek.
← powrót