Dzisiaj: Czwartek 20 lutego 2020

Darmowa pomoc prawna dla potrzebujących

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
zdjęcie
Każda osoba, której nie stać na poniesienie kosztów odpłatnej pomocy prawnej może skorzystać z darmowych porad, które udzielane są w Piotrkowie Trybunalskim.
Od 2016 roku w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonują punkty darmowej pomocy prawnej dla osób potrzebujących. W samym 2018 roku specjaliści prawa udzieli blisko 1200 porad.

W minionym roku wprowadzono zmiany w ustawie, która regulowała udzielanie bezpłatnych porad prawnych: zaczęły funkcjonować nowe usługi (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja).
Nowa usługa nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady.  Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, np. sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Od dnia 1 stycznia 2019 roku do uzyskania pomocy uprawniona jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Na terenie Piotrkowa Trybunalskiego funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP) i jeden punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (NPO).

Dwa punkty NPP działają w Urzędzie Miasta przy ulicy Szkolnej 28 (pokój 104) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-12:30 i 13:00-17:00.
Punkt NPO zlokalizowany jest w Alejach 3-go Maja 28/34 (pokój 206) jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 13:00-17:00, a w piątki w godz. 8:00-12:00.
Do wszystkich punktów obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 44 732-18-00.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie w ciąży udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

Szczegóły dotyczące pomocy prawnej można znaleźć na plakacie poniżej.
← powrót