Mediateka: nowoczesne miejsce integracji

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
zdjęcie
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa mediateki. Będzie to miejsce służące przede wszystkim międzypokoleniowej integracji oraz rozkwitowi piotrkowskiej edukacji, kultury i nauki.
Już niedługo piotrkowianie zyskają wyjątkowe miejsce, którego nadrzędnym celem będzie zacieśnianie relacji międzyludzkich, w tym międzypokoleniowych. Mediateka, bo o niej mowa, będzie swoistym łącznikiem między bogatą historią 800-letniego miasta i przyszłością niosącą ze sobą nowoczesność i postęp.

Jak zaznacza prezydent Krzysztof Chojniak mediateka będzie spełniała znacznie więcej funkcji poza tą tradycyjną, polegającą na przechowywaniu wciąż rosnącego księgozbioru.
- W dobie zanikania relacji międzyludzkich chcemy stworzyć miejsce integracji, zarówno dla młodzieży, seniorów, jak również miejsce integracji międzypokoleniowej piotrkowian. Ma to być miejsce spotkań i twórczych działań, w którym ludzie będą mogli inspirować i rozwijać się, czy też po prostu nawiązywać znajomości - zaznacza prezydent.

W murach biblioteki poza wypożyczalnią i czytelnią dla dzieci oraz dorosłych, znajdą się m.in. pracownia multimedialna, pracownia autolektorów, magazyn książki mówionej i pracownia gier komputerowych. Będzie to też miejsce wystaw, warsztatów, spotkań literackich i wielu innych wydarzeń kulturalnych. Nie zabraknie małej gastronomi, sal konferencyjnych czy dyskusyjnego klubu filmowego.
- Znajdzie się też tu szczególne miejsce na przedstawienie bogatego dorobku historycznego Piotrkowa, w nowej interaktywnej formule – przypomina prezydent.  

Ponadto mediateka będzie spełniała funkcję centrum naukowego, w którym będą prezentowane wszelkie nowinki techniki, dlatego też stanie się kolejną atrakcją turystyczną Piotrkowa.
- Budowa mediateki wpłynie na lepszą przyszłość naszych pokoleń. Inwestując w centrum nauki i kultury, tak naprawdę inwestujemy w nasze dzieci i młodzież, wychodząc naprzeciw ich potrzebom - podsumowuje Krzysztof Chojniak.

Po przeniesieniu księgozbioru do nowej siedziby, budynek po dawnej synagodze będący własnością miasta, zostanie przeznaczony na inne cele społeczne i dalej będzie służył piotrkowianom.
Poniżej prezentujemy fotografie z miast, w których takie obiekty powstały i stały się ważnymi ośrodkami dla mieszkańców tych miejscowości jak np. w: Oświęcimiu, Jaworznie, Cieszynie, Rumii, Głogowie czy naszym francuskim mieście partnerskim Vienne.

Temat Podzamcza oraz budowy mediateki był tematem dzisiejszej rozmowy w programie "O tym się mówi na antenie radia Strefa FM.  Gościem Beaty Hołubowicz-Stachaczyk był Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak.
← powrót