Mediateka z aktem erekcyjnym

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
zdjęcie
Piotrkowska mediateka będzie gotowa jeszcze w tym roku! W środę (31.01) pod budowę nowoczesnego centrum nauki i kultury wmurowano akt erekcyjny.
- To inwestycja nierozerwalnie związana z projektem „Młode Stare Miasto”, który jest kontynuacją rewitalizacji terenów Starego Miasta i Podzamcza. Modernizujemy ulice, remontujemy kamienice, stawiamy nowe budynki mieszkalne. To wszystko jest bardzo ważne, ale właśnie budowa mediateki nada procesowi rewitalizacji prawdziwy sens  – mówił podczas dzisiejszej uroczystości na pl. Pofranciszkańskim prezydent Krzysztof Chojniak, podkreślając jak istotną rolę kultura i nauka pełni w życiu społeczeństwa.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz naród przetrwał 123 lata zaborów właśnie dzięki dbałości o kulturę i tradycję. Realizując tę inwestycję pokazujemy, że piotrkowianom te wartości są bardzo bliskie – podkreślił prezydent.

Słowa uznania za podjęcie się tego wyzwania do piotrkowian skierował Jarosław Czuba, Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na uroczystości reprezentował wicepremiera Piotra Glińskiego.
- Dziękuję za działania na rzecz kultury polskiej, które w ostatnim czasie w Piotrkowie Trybunalskim były realizowane. Ministerstwo docenia te działania, uważnie im się przygląda i stara się wspierać – mówił Jarosław Czuba podkreślając, że budowa tego obiektu to doskonała inicjatywa wpisująca się w ministerialny Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
- Dostrzegamy potencjał w działalności tego przedsięwzięcia przyczyniający się do rozwoju cyfryzacji, projektów interaktywnych oraz dostępu do wielu sfer działalności kulturalnej. Obiecuję, że ministerstwo będzie życzliwie przyglądało się temu przedsięwzięciu, ale i  innym realizowanym w Piotrkowie Trybunalskim.

O słuszności budowy mediateki mówił również Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, deklarując równocześnie wsparcie dla tej inwestycji.
- Samorząd województwa łódzkiego przekazywał środki na wszystkie etapy rewitalizacji Starego Miasta i Podzamcza. Obiecuję dołożyć wszelkich starań, aby takie wsparcie objęło także tę kluczową dla Piotrkowa Trybunalskiego inwestycję – podkreślił Marek Mazur.

Głos zabrała także Renata Wojtczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podkreślając, że budowa mediateki jest spełnieniem marzeń bibliotekarzy i czytelników.
- To dla nas bardzo ważny dzień. Do tej pory biblioteka nie miała swojego miejsca i przenosiła się z miejsca na miejsce. Po zakończeniu tej inwestycji w końcu będziemy w swoim budynku. Pozwoli to nam bardziej „rozwinąć skrzydła” i realizować wiele nowych projektów i inicjatyw – podkreśliła dyrektor Wojtczak.

Pełne zaangażowanie w budowę zapowiedział prezes firmy Mostostal Warszawa, generalnego wykonawcy inwestycji.
- Praktycznie zaraz po podpisaniu umowy przystąpiliśmy do pracy. Pogoda nam sprzyja, więc roboty idą pełną parą. Liczę, że dobra aura będzie nam sprzyjać, a wówczas my dołożymy wszelkich starań, aby inwestycję oddać zgodnie z terminem – podkreślił Andrzej Goławski, Prezes Zarządu Mostostal Warszawa S.A.

Akt erekcyjny pod budowę mediateki podpisali:
- W imieniu Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał Jarosław Czuba - Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- W imieniu Zbigniewa Rau Wojewody Łódzkiego podpisał Marek Jacek Michalak, Dyrektor Infrastruktury i Rolnictwa ŁUW
- Marek Mazur Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego
- Krzysztof Chojniak Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego
- W imieniu Mariana Błaszczyńskiego Przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego podpisał Rafał Czajka Wiceprzewodniczący Rady Miasta
- Andrzej Goławski Prezes Zarządu Mostostal Warszawa S.A.
- Renata Wojtczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 Dokument trafił do mosiężnej tuby, którą następnie sygnatariusze zamurowali w ścianach fundamentowych mediateki.

O INWESTYCJI
Nowoczesny trzykondygnacyjny budynek powstaje na pl. Pofranciszkańskim. Swoim kształtem będzie nawiązywał do otwartej księgi. W części podziemnej znajdzie się parking. Dwie części naziemne będą kulturalno-naukową perełką grodu trybunalskiego. W obiekcie znajdzie się centrum nauki, w którego utworzenie miasto chce włączyć piotrkowskie firmy, interaktywna pracownia przedstawiająca bogate dzieje Piotrkowa, biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru (wraz z wrzutnią i książkomatem), pracowania eksperymentów i warsztatów, multimedialna aula konferencyjna z funkcją sali kinowej, sala zabaw czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci oraz pracownia gier komputerowych.
← powrót