Ness Ziona miastem partnerskim Piotrkowa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
zdjęcie
Izraelskie miasto Ness Ziona zostało dziewiątym miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego. We wtorek (12.09) na Zamku Królewskim została podpisana umowa o współpracy obydwu miast.
"W celu pogłębienia wzajemnego zrozumienia oraz kontynuacji konkretnego, efektywnego współdziałania na korzyść dwóch społeczności lokalnych, Burmistrz Miasta Ness Ziona Joseph Shvo i Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak zawierają umowę o współpracy partnerskiej" - brzmi wstęp do umowy partnerskiej, którą we wtorek podpisali włodarze obydwu miast.

- Przez wieki Polacy i Żydzi w pokoju i zgodzie współtworzyli to miasto, rozwijając je na wielu płaszczyznach. Tę wieloletnią współpracę przerwała dopiero napaść Niemców na Polskę, rozpoczynająca II wojnę światową – mówił przed podpisaniem dokumentu Krzysztof Chojniak. 
Prezydent zaznaczył, że piotrkowianie pamiętają o wspólnej historii i przeszłości, czego dowodem są chociażby organizowane, co dwa lata wydarzenia zwane Szabatonami, przybliżające kulturę obu narodów.
- Nie zapominamy o  przeszłości i z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Dzisiejsza uroczystość to początek budowania mostu między naszymi społecznościami. To od nas będzie zależało, czyli od władz i społeczności, jak ten związek będzie mocny i trwały oraz jakie przyniesie owoce - podsumował prezydent.

Strony podpisujące umowę zadeklarowały się do podejmowania wspólnych działań w celu bliższego poznania kultur obu narodów oraz pogłębiania kontaktów między mieszkańcami. Ponadto zobowiązały się do wzajemnej współpracy w obszarze edukacyjnym, kulturowym, sportowym,  naukowym, turystycznym i gospodarczym.

W dalszej części spotkania nastąpiła wymiana upominków między partnerskimi miastami oraz wpisanie do księgi pamiątkowej 800-lecia.
Uroczystość uświetnił występ Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej, która wykonała specjalnie przygotowany na tę okazję program wraz z odegraniem hymnów państwowych. Usłyszeliśmy m.in. utwory z filmów "Pianista" i "Czas honoru" nawiązujące do tragicznych wydarzeń II wojny światowej oraz ciekawe aranżacje pieśni ludowych zarówno polskich, jak i izraelskich.

Przypominamy, że zabiegi o podjęcie współpracy z miastem izraelskim wiele lat temu rozpoczęła prof. Dina Feldman, której rodzina pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Ze względu na pamięć o piotrkowianach, którzy pomagali jej rodzinie w czasach okupacji prof. Feldman czuła się zobowiązana, aby utrzymywać kontakt z naszym miastem i podkreślać ważną rolę Piotrkowa w życiu jej rodziny.
Pod koniec ubiegłego roku podpisano list intencyjny ws. nawiązania współpracy między Piotrkowem a miastem Ness Ziona. W kwietniu br. Rada Miasta wyraziła zgodę na podpisanie umowy partnerskiej. We wtorek nastąpiła formalizacja współpracy.
← powrót