Dzisiaj: Piątek 29 maja 2020

Piotrków w sejmowych salach

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Około stu osób Parlamentarzystów i Radnych Rady Miasta wzięło udział w otwarciu wystawy "Piotrków w dziejach parlamentaryzmu polskiego". Wystawa pod takim tytułem otwarta została w dniu 19 lipca br. w holu Sali Kolumnowej Sejmu.

Około stu osób Parlamentarzystów i Radnych Rady Miasta wzięło udział w otwarciu wystawy "Piotrków w dziejach parlamentaryzmu polskiego". Wystawa pod takim tytułem otwarta została w dniu 19 lipca br. w holu Sali Kolumnowej Sejmu RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Wystawę zainagurował Marszałek Sejmu Marek Jurek i Krzysztof Chojniak wiceprezydent Piotrkowa. Wystawa była połączona z prezentacją serii wydawniczej "Piotrków 800", w ramach której ukazało się opracowanie Tadeusza Nowakowskiego pt. "Piotrków w dziejach parlamentaryzmu polskiego". Prezentacja dziejów polskiego Parlamentaryzmu jest doskonałą okazją do promocji Piotrkowa Trybunalskiego jako miejsca narodzenia się zarówno polskiego jak i europejskiego sejmu i senatu. O historii miasta podczas otwarcia wystawy mówił Marcin Gąsior dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Na wystawie zaprezentowane zostały dokumenty z czasów Sejmu i Trybunału w Piotrkowie Trybunalskim, portrety dynastii Jagiellonów. W okresie ich panowania Piotrków Trybunalski zyskał wysoką rangę polityczną, miasto dynamicznie się rozwijało. Prezentowane są także najstarsze widoki i plany miasta oraz wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej, który był koronowany 26 maja przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Matka Boża Trybunalska zgodnie z decyzją parlamentarzystów stanie się patronką polskich posłów i senatorów oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Wystawa została przygotowana przez Muzeum i Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Pomysłodawcą zorganizowania wystawy był Prezydent Miasta Waldemar Matusewicz.

← powrót