Piotrkowska Manufaktura (30.08.2006)

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Ruszyła jedna z większych inwestycji handlowo-usługowych w Piotrkowie Trybunalskim. Rozpoczęły się prace w dawnym budynku SIGMATEXU przy ul. Sulejowskiej 45. Inwestycja nosi roboczą nazwę Piotrkowska Manufaktura.

Manufaktura Piotrków

Ruszyła jedna z większych inwestycji handlowo-usługowych w Piotrkowie Trybunalskim. Rozpoczęły się prace w dawnym budynku SIGMATEXU przy ul. Sulejowskiej 45. Inwestycja pod roboczą nazwą MANUFAKTURA PIOTRKOWSKA realizowana jest przez firmę TMR s.c. z Łodzi, która kupiła obiekt. Teren został sprzedany 24 maja br. Autorem projektu rewitalizacji budynku Sigmatexu jest projektant Jerzy Lutomski, który współpracował z przy projektowaniu łódzkiej manufaktury. Obiekt po modernizacji, która według przedstawiciela inwestora Adama Hermana zakończy sie do 2010 roku, będzie nowoczesnym centrum handlowo-usługowym. Piotrkowska Manufaktura - historycznie.

manufak.jpg__31_.JPG

Historia obiektu sięga XIX wieku. Założona spółka: Naftali Frumkin, Mendel Schlosberg, Lejba Wyszewański, wybudowała zakład i osiedle przemysłu włókienniczego na Bugaju. Projektował budynek inż. Józef Majchrowski, a kierownikiem budowy manufaktury piotrkowksiej był od 1893 r. inż. Gurland.

manufak.jpg__36_.JPG

Rozruch zakładu nastąpił w styczniu 1896 r. - tkalnia bawełny na 400 warsztatów, farbiarnia - w planach kombinat w cyklu produkcyjnym. Na przełomie 1897/1898 spółka przekształcona w Towarzystwo Akcyjna Manufaktura Piotrkowska. W 1898 r. wybudowano przędzalnię i budynek wydziału apretury. Ilość zatrudnionych w 1896 r. - 150 osób, w 1901 r. - 442 osób Wartość produkcji 1901 r. 534 tys. Rubli. Asortyment: tkaniny bawełniane: zefiry, oksfordy, kretony, żagonety, płótna angielskie, techniczne, melanże. W latach 1903-1911 zakład unieruchomiony na skutek handlowych machinacji udziałowców Schlosbergów, budynki przeszły na własność Petersburskiego Banku Handlowego (wg Kroniki Piotrkowskiej z 1911r, nr 27). W roku 1911 wykupiona przez łódzką spółkę "Poznański, Silberstein i Ska". W tym samym roku podjęta zostaje budowa czterokondygnacyjnego (istniejącego do dzisiaj) budynku przędzalni wełny. W okresie I wojny fabryka została zamknięta - brak surowców w tym bawełny z Rosji. Produkcja wznowiona została w 1919 roku, manufaktura piotrkowska zatrudniała wówczas 700 robotników. Nazwa Zakłady Włókiennicze - Piotrkowska Manufaktura "Bugaj" Mieczysław Silberstein i Ska, wspólny zarząd z fabrykami Isaaka Poznańskiego w Łodzi, Piotrkowska 40.

Manufaktura w tym okresie składała się z:

- przędzalni bawełny i wełny czesankowej,

- tkalni i wykończalni.

Składy w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Krakowie. 12 lutego 1927 r. pożar niszczy części zakładów, potem Wielki Kryzys - zakład zamknięty. Ponowny rozruch po 1935 r. W okresie okupacji zakład przejęty przez Niemców i przekształcony: produkcja części samolotowych oraz warsztaty stolarskie, wykonujące baraki drewniane dla potrzeb wojska. 10 grudnia 1947 r. - upaństwowienie. Powstają Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Sigmatex" - rozbudowana w latach 1949-1951. Manufaktura i Piotrkowska Fabryka Mebli uruchomiona 1 października 1951 r.

 manufak.jpg__35_.JPG

 

 

 

← powrót