Rocznica śmierci o. Leoncjusza

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
zdjęcie
10 lutego 2015 roku w wieku 97 lat zmarł ojciec Leoncjusz Mieczysław Cyronik, wieloletni Gwardian piotrkowskiego klasztoru oo. Bernardynów oraz Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego.
Dziś, z okazji czwartej rocznicy śmierci, kwiaty na grobie duszpasterza złożyli Wiceprezydent Miasta Andrzej Kacperek oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mariusz Staszek.

Ojciec Leoncjusz Mieczysław Cyronik urodził się 4 stycznia 1918 w Łosiatynie na Wołyniu. Miał bardzo trudne dzieciństwo, ponieważ w 1920 roku stracił w czasie wojny rodziców. Po wielu perypetiach w 1931 r. zdał egzamin do gimnazjum oo. bernardynów w Radecznicy. Zakonnikiem został sześć lat później.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1944. Przez kolejnych czterdzieści lat swoją posługę pełnił w klasztorach m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakopanem, Alwerni, Piotrkowie Trybunalskim oraz Krakowie. Prowadził tam gospodarstwa rolne, zajmował się zaopatrzeniem, remontami i budowlami w klasztorach, pełniąc także rolę katechety.
Od 1984 roku oddawał się wyłącznie pracy w kościele. W 1981 roku za pracę w konspiracji otrzymał Honorową Odznakę Żołnierza AK Okręgu Łódź „Barka”. W 1984 roku został kapelanem organizacji kombatanckich na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, w tym także Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej.

W 1997 r. za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju województwa piotrkowskiego otrzymał od Wojewody Piotrkowskiego Medal „Andrzeja Frycza Modrzewskiego 1503-1572”. W 1998 roku otrzymał Dyplom Uznania za zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2000 roku Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W 2001 roku został uhonorowany Nagrodą im. Jana Pawła II przez Katolickie Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA.

Od 1963 r. pełnił funkcję Gwardiana wspólnoty klasztornej OO. Bernardynów. Przeprowadził wówczas kapitalny remont dachów ceramicznych na piotrkowskim kościele Bernardynów i zabudowaniach klasztornych oraz osuszenie wszystkich zabudowań klasztornych. Przeprowadził również rekonstrukcję wnętrza kościoła.
← powrót