Dzisiaj: Poniedziałek 22 paździenika 2018

Świętujemy niepodległość - wideo

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
zdjęcie
Dziś (11.11) w całej Polsce obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz zdjęć z piotrkowskich uroczystości Święta Niepodległości.
99 lat temu polski naród zaistniał ponownie na mapie Europy po 123 latach życia w niewoli. Piotrkowianie, jak co roku tak i tym razem tłumnie zgromadzili się podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele oo. Bernardynów odprawionej w intencji Ojczyzny. Po eucharystii wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej odegrano hymn państwowy, przy dźwiękach którego żołnierze z Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego wciągnęli polską flagę na maszt.Następnie przyrzeczenie złożyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego.


Po uroczystym apelu z okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Krzysztof Chojniak.
 - Przy okazji dzisiejszego Święta przywołujemy pamięcią wydarzenia, które rozgrywały się w naszym mieście 100 lat temu. 15 października, po nabożeństwie w Farze uformowany pochód przeszedł na ten właśnie plac, który wtedy, na cześć naczelnika Insurekcji, piotrkowianie nazwali imieniem Tadeusza Kościuszki – przypominał prezydent.
- Dzisiaj gromadzimy się w tym samym miejscu, w niepodległej Polsce, by cieszyć się z wolności i jej owoców, które dostrzec możemy przemierzając Rzeczpospolitą i nasz osiemsetletni Piotrków. Te dokonania świadczą o tym jak pojmujemy nowoczesny patriotyzm, przejawiający się między innymi wspólną pracą dla dobra Polski i dla Piotrkowa. To wszystko co zgodnie tworzymy, staje się najwspanialszym pomnikiem naszej wdzięczności dla tych, którzy dla Polski „na stos rzucili swój życia los” – mówił Krzysztof Chojniak.Zanim przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, wojskowi odczytali apel poległych i oddali salwę honorową.


Świętowanie niepodległości zakończy wypuszczenie balonu z radionadajnikiem nadającym okolicznościowy znak HF800PT nawiązujący do jubileuszu 800-lecia miasta oraz koncert laureatów XIX konkursu recytatorskiego "Rzeczpospolita Niepodległa, który odbędzie się w kościele o. Jezuitów.
← powrót