Uhonorowano nadinspektora Wardęskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Dziś (7.10) na Starym Cmentarzu odsłonięto odrestaurowany pomnik nadinspektora Henryka Wardęskiego, zmarłego w Piotrkowie I zastępcy Komendanta Głównego Policji Państwowej. Uroczystość poprzedził panel historyczny.

Dziś (7.10) na Starym Cmentarzu odsłonięto odrestaurowany pomnik nadinspektora Henryka Wardęskiego, zmarłego w Piotrkowie I zastępcy Komendanta Głównego Policji Państwowej w latach 1922-1929. Inicjatywę odnowienia grobu podjął Zarząd Okręgowy Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Piotrkowie Trybunalskim, który przez kilka miesięcy zbierał środki na ten cel.

Dzisiejszą uroczystość rozpoczął panel historyczny, który zorganizowano na Zamku Królewskim. Podczas konferencji omawiano działalność i znaczenie Policji Państwowej oraz przybliżono sylwetkę nadinspektora Wardęskiego. Tę część zakończył występ uczniów piotrkowskiej szkoły muzycznej.

Następnie uroczystość przeniosła się na Stary Cmentarz, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia nagrobka, a co za tym idzie przypomnienia historii nadinspektora Henryka Wardęskieg. To cenna inicjatywa dla całej Policji, ponieważ mało jest w Polsce nagrobków i miejsc pamięci bohaterów Policji Państwowej z czasów II Rzeczypospolitej – mówił podczas uroczystości Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinspektor Dariusz Banachowicz.
- Udało nam się odnaleźć grób nadinspektora i „odkopać” jego postać z historii. Chcemy iść dalej z tą inicjatywą, dlatego będziemy organizować konkursy dla dzieci i młodzieży, które mają mieszkańcom Piotrkowa przybliżyć postać nadinsp. Henryka Wardęskiego – mówił z kolei Wojciech Trzeciecki, Prezes ZOSEiRP.

Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika przybyłe delegacje złożyły wieńce. W imieniu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego hołd nadinspektorowi oddali prezydent Krzysztof Chojniak, wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz Przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński.

.................................................................

Henryk Wardęski urodził się 12 stycznia 1878 r. w Charbicach Dolnych (woj. łódzkie). W 1915 r. wstąpił do Straży Obywatelskiej w Warszawie, a rok później do Milicji Miejskiej. W 1917 r. zorganizował pierwszą szkołę Policji Państwowej, po czym został naczelnikiem urzędu śledczego m.st. Warszawy, a następnie prezydentem policji.
W latach dwudziestych ubiegłego stulecia przez blisko dekadę Henryk Wardęski był osobą nr 2 w policyjnej formacji – zastępcą komendanta głównego Policji Państwowej, w stopniu nadinspektora. Współtworzył policyjny korpus II RP i był jednym z jego filarów. Przez 3 lata dowodził największym garnizonem policyjnym w kraju, liczącym w początkach lat dwudziestych ubiegłego stulecia około 2 tys. funkcjonariuszy.
Przeżył najazd bolszewików na Polskę i „cud nad Wisłą”. Mimo, że w jego okręgu toczyły się działania wojenne, z pełnym poświęceniem wypełniał swoje obowiązki bezpośrednio na terenach przyfrontowych. Po kilkunastu latach nienagannej służby odszedł z szeregów formacji. W 1934 r. osiadł w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zmarł 21 lipca 1951 roku (tekst za http://gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2014/numer-106-012014/94102,Zapomniany-komendant.html).

← powrót