Dzisiaj: Poniedziałek 25 marca 2019

Zginęli od strzału w tył głowy...

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
zdjęcie
Mszą świętą oraz złożeniem kwiatów uczciliśmy w niedzielę (15.04) 78. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Wiosną 1940 roku na zlecenie Józefa Stalina strzałem w tył głowy bestialsko zamordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli, wśród których większość stanowili oficerowie Wojska Polskiego i policji II Rzeczypospolitej. W tym roku obchodzimy 78. rocznicę tego tragicznego w dziejach naszego kraju wydarzenia.

Uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w Katyniu oraz w więzieniach i obozach sowieckich w latach 1939-56 odbyły się także w Piotrkowie Trybunalskim. W niedzielę (15.04), o godzinie 13.00 w kościele oo. Bernardynów rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych. Po eucharystii zgromadzeni udali się pod pomnik ofiar katyńskich. Tutaj odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, po czym okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Tomasz Szczepański, kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Następnie władze miasta oraz powiatu, przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej", a także delegacje z piotrkowskich szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem katyńskim. W imieniu piotrkowian kwiaty złożyli Andrzej Kacperek, Wiceprezydent Piotrkowa oraz Marian Błaszczyński, Przewodniczący Rady Miasta. Uroczystość zakończyła się odegraniem "Roty".
Przy organizacji obchodów 78. rocznicy zbrodni katyńskiej pomagała społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
← powrót