BIP
PL EN
Druga rocznica "Żołnierzy Wyklętych"(23.10.2008)

Aby przesłać do znajomego link z artykułem prosimy uzupełnić poniższy formularz:

Swoje imię i nazwisko:
E-mail znajomego:
Link:http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/2008-10-23-druga-rocznica-zolnierzy-wykletych23102008
8 + 6
Wyślij wiadomość
Dodano: czwartek, 23 październik 2008

Zolnierzom_wykletym.jpgW drugą rocznicę odsłonięcia i poświęcenia Głazu i Tablicy Pamięci Narodowej przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie Trybunalskim, 25 października br. o godz. 10:00  w Kościele p.w. Nawiedzenia N.M.P. odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zamordowanych ?Żołnierzy Wyklętych?. Po nabożeństwie, o godz. 11:15, pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty i nastąpią okolicznościowe przemówienia.
W imieniu Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Zarządu Oddziału w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zapraszamy na uroczystości wszystkich mieszkańców miasta.

Mianem ?Żołnierzy Wyklętych? określa się żołnierzy podziemia, stawiających zbrojny opór  sowietyzacji i komunizacji Polski w latach 1944-56. To głównie ci, którzy postanowili pozostać w konspiracji, bo wiedzieli, że jeśli się ujawnią, to zostaną aresztowani przez NKWD lub UB.
NKWD w latach 1944-45 wywiozło w głąb ZSRR około 60 tys.-70 tys. Polaków, głównie AK-owców, którzy wcześniej brali udział w akcji "Burza" lub w samodzielniej walce z Niemcami .
 
"Żołnierze wyklęci" na ogół zdawali sobie sprawę z tego, że nawet mimo uchwalania przez władze kolejnych "amnestii" (2 sierpnia 1945 i 22 lutego 1947), nie znajdą dla siebie miejsca w nowej rzeczywistości, a poza tym i tak najpewniej zostaną aresztowani.
Przez cały okres PRL ?Żołnierze Wyklęci? byli szkalowani i uważani za "bandytów", "reakcjonistów", "faszystów" popełniających wszelkie możliwe zbrodnie.

Najbardziej znanymi dowódcami "ŻW" byli: Marian Bernaciak "Orlik", Franciszek Jerzy Jaskulski "Zagończyk", Leon Taraszkiewicz "Jastrząb", Edward Taraszkiewicz "Żelazny", Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Władysław Łukasiuk "Młot", Józef Kuraś "Ogień", Antoni Żubryd "Zuch", Henryk Flame "Bartek", Jan Tabortowski "Bruzda".tagi: ,


Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

wersja mobilna: m.piotrkow.pl

projekt: UM, realizacja: kambit.pl