BIP
PL EN
Nie będzie opłat za posiadanie psa

Aby przesłać do znajomego link z artykułem prosimy uzupełnić poniższy formularz:

Swoje imię i nazwisko:
E-mail znajomego:
Link:http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/nie-bedzie-oplat-za-posiadanie-psa
1 + 2
Wyślij wiadomość
Dodano: wtorek, 08 listopad 2011

Niebawem właściciele psów nie będą musieli wnosić opłaty za posiadanie psa. Projekt takiej uchwały przygotował Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak i przekaże go pod obrady radnym na najbliższej Sesji. Zgodnie z projektem od 1 stycznia przyszłego roku właściciele czworonogów nie płaciliby za swojego pupila.
- Nad zniesieniem opłaty myślałem już od jakiegoś czasu, jednak o ostatecznym podjęciu decyzji zdecydowały dwie kwestie. Po pierwsze umożliwienie zwolnienia z opłat dla osób, które chciałyby adoptować psa ze schroniska dla zwierząt, a po drugie – ściągalność tej opłaty.
Jak wynika ze statystyk, rzetelnie za posiadanie psa płaci tylko co drugi właściciel. Ściągalność opłaty to rzeczywiście problem i dotyczy wielu miast. Choć kwota nie jest wysoka, bo wynosi tylko 35 złotych na rok, to i tak systematycznie wnosi ją tylko połowa posiadaczy czworonogów. W egzekwowaniu zobowiązania nie pomogło nawet darmowe czipowanie psów. Jak wynika z danych tylko ostatnich 10 miesięcy, w Piotrkowie zarejestrowanych jest 1631 psów, których właściciele powinni wnieść do gminnej kasy nieco ponad 57 tysięcy złotych. Opłatę wniosło jedynie 806 osób, z czego wynika, że pozostałe 825 osób zalega na łączną kwotę 28 tysięcy 800 złotych.

Zniesienie opłaty to również ukłon w stronę piotrkowskiego schroniska dla zwierząt. - Jest szansa, aby właściciele psów zamiast wnosić opłatę, przeznaczali te pieniądze na pomoc dla schroniska – mówi prezydent. Z takiego obrotu sprawy cieszą się przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy prowadzą schronisko. - Tylko w ubiegłym miesiącu wróciło do nas 10 psów. Nowi właściciele tłumaczyli, że nie stać ich na opłaty – mówi Grażyna Fałek Prezes TOZ.
Teraz, dzięki prezydenckiemu projektowi, każdy będzie mógł adoptować psa i nie płacić za niego ani złotówki.


Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

wersja mobilna: m.piotrkow.pl

projekt: UM, realizacja: kambit.pl