Dzisiaj: Poniedziałek 10 sierpnia 2020

Darmowe zwiedzanie Muzeum

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
zdjęcie
W ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można za darmo zwiedzić 500-letni zamek króla Zygmunta Starego. Akcja odbędzie się w najbliższy weekend, tj. 14 – 15 września.
Od ponad 25 lat obchodzone są w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa, które stwarzają możliwość integrowania społeczeństwa wokół idei ochrony dziedzictwa kulturowego, rozumianego jako ponadczasowe dobro wszystkich narodów Europy. Mają one także wymiar edukacyjny, gdyż przybliżają problematykę ochrony tego dziedzictwa i ułatwiając dostęp do zabytków, a poprzez to eliminując problem wykluczenia niektórych środowisk z dostępu do dóbr kultury np. ze względu na bariery ekonomiczne.

Tegoroczna 27. edycja obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, tak jak poprzednio adresowana jest do wszystkich grup społecznych i wiekowych, niezwiązanych zawodowo z zabytkami. Naczelną ideą przedsięwzięcia od początku jest wolny wstęp na wszystkie wydarzenia. W piotrkowskim Muzeum dostępne będą w tych dniach wystawy stałe pokazujące zbiory malarstwa portretowego, kolekcję mebli gdańskich, a także meble z różnych epok. Ponadto dostępna będzie też stała wystawa poświęcona historii miasta, etnograficzna ekspozycja „Z naszej wsi”, a także wystawy czasowe: „Stare Kufle z zamkowej piwnicy” i „Dzieje i zagłada gminy żydowskiej w Piotrkowie”.

Zwiedzający będą mogli też zapoznać się z plenerowymi wystawami z okazji 500 lecia piotrkowskiej siedziby królewskiej: „Widoki zamku na przestrzeni wieków” oraz poplenerową prezentacją rzeźb przedstawiających królów i postacie szlacheckie.
← powrót