Dzisiaj: Środa 03 marca 2021

Dwa wernisaże w ODA

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 2 =
Link
5 + 2 =
ODA
Wystawy „Nikogo tu nie ma” autorstwa Piotra Wachowskiego i „Ukryty wymiar doświadczenia” Artura Winiarski to najnowsze propozycje Ośrodka Działań Artystycznych. Wernisaże obu wystaw odbędą się w piątek (12.02) w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8.
W najbliższy piątek o godz. 18.00 Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na spotkanie z wykładowcami Akademii Pięknych w Warszawie - Piotrem Wachowskim i Arturem Winiarskim. Natomiast o godz. 19.00 odbędą się wernisaże wystaw malarstwa pt.: „Nikogo tu nie ma” oraz „Ukryty wymiar doświadczenia”.

„Ukryty wymiar doświadczenia” to wystawa malarstwa Artura Winiarskiego, który od wielu lat kontynuuje w różnych cyklach obrazów tematykę obecnych wokół nas widocznych i ukrytych reliktów epoki sowieckiej. To malarstwo stawia pytania o to, jaki jest ich ukryty wpływ na naszą przestrzeń materialną i duchową.

„Nikogo tu nie ma” to z kolei tytuł wystawy Piotra Wachowskiego. Dla jej opisania autor przywołuje słowa Eckharta Tolle, który mówi: „Wszystko współistnieje ze sobą - Buddyści zawsze o tym wiedzieli, a współcześni fizycy teraz to potwierdzają. Nic, co się wydarza nie jest oderwane od reszty. To tylko takie złudzenie. Nasze myślenie dzieli całkowitość życia, ale to ona jest przyczyną wszystkich zdarzeń. Każde z nich jest częścią sieci powiązań, z której zbudowany jest kosmos. Innymi słowy – cokolwiek jest, nie mogłoby być inne. - Obrazy, które zostały namalowane również nie mogą być inne - mówi Piotr Wachowski.

Piotr Wachowski urodzony w roku 1976 w Słupsku. Studia na Wydziale Malarstwa ASP Warszawa 1996-2001. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku na macierzystym wydziale w stopniu doktora habilitowanego, profesora uczelni.

Artur Winiarski urodził się w 1960 roku w Warszawie. W 1985 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1989-1994 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w pracowni malarstwa profesora Rajmunda Ziemskiego i z tkaniny w pracowni profesora Stanisława Andrzejewskiego. Od 1994 roku pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Obecnie prowadzi samodzielnie pracownię malarstwa dla studentów pierwszego roku. Był prodziekanem do spraw nauki i badań naukowych na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie kadencji 2012-2016. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymał wyróżnienie w konkursie na projekty tkanin we Francji. Zrealizował wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz przedsięwzięć artystycznych, także międzynarodowych. Spośród wystaw indywidualnych warto odnotować wystawy w Muzeum Akademii Sztuk w Mińsku (Białoruś) w 2005 roku, w Galerii Sztuki Nonkonformistycznej „Puszkinskaja 10” w St. Petersburgu (Rosja) w 2012 roku oraz w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu w 2011 roku, a spośród zbiorowych „Niewidzialne widmo” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2007 roku, „Das Bild Der Welt Die Welt Des Bildes” w Galerie Melnikov w Heidelbergu (Niemcy) czy „Aktualnaja Kartina” w Domu Sztuki w St. Petersburgu (Rosja) w 2009 roku. Był pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy „100% Malarstwa” z okazji 60-lecia Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie w 2008 roku, wystawy „Malerei oder Bild” w Forum Fur Kunst w Heidelbergu (Niemcy) w 2009 roku, czy wymiany wystaw malarstwa z Wydziałem Malarstwa ASP we Wrocławiu zrealizowanej w 2014 roku pt. „ASPW/WM15” we Wrocławskiej Galerii „Neon” oraz w Auli Rektoratu wrocławskiej ASP. Autor i pomysłodawca projektów wielu katalogów i publikacji książkowych oraz prasowych o malarstwie. W 2019 roku otrzymał tytuł profesora sztuki. We września 2020 roku został powołany na stanowisko pełnomocnika rektora do spraw dziedzictwa historycznego ASP w Warszawie.
 
← powrót