Dzisiaj: Wtorek 13 kwietnia 2021

Katyń – pro memoria

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 2 =
Link
4 + 2 =
Katyń – pro memoria
„Katyń – pro memoria” – tak brzmi tytuł wystawy, którą piotrkowskie Muzeum przygotowało z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada 13 kwietnia.
Prezentację przygotował oddział Muzeum w Polichnie, a ze względu na warunki epidemiologiczne ma ona postać ekspozycji planszowej, dostępnej do zwiedzania na wolnym powietrzu przy Placu Zamkowym 4, nieopodal siedziby Muzeum.
Ekspozycja po raz kolejny upamiętnia nie tylko piotrkowskie ofiary zbrodni, ale także wskazuje system decyzyjny władz sowieckich ponoszących za nią odpowiedzialność.
- Po raz kolejny również przypominamy mechanizm zacierania pamięci o ofiarach zbrodni i wskazujemy, że mimo upływu czasu, nadal nie wszystkie kwestie związane ze zbrodnią katyńską zostały wyjaśnione. Co szczególnie smutne i bolesne, nie wszystkie organy decyzyjne państw ościennych potrafią wskazać i głośno wymienić tych, którzy w wyniku zbrodni stalinowskiej znaleźli swój grób z dala od polskiej ziemi ojczystej – relacjonuje dr Małgorzata Piotrowska – kierownik Oddziału Muzeum w Polichnie, która przygotowała scenariusz i opracowanie wystawy.

Czyniąc zadość mickiewiczowskiemu „Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!” jeszcze raz przywołujemy pamięć o tych, których zapomnieć nie wolno. Jeszcze raz mówimy o polskich patriotach: żołnierzach, funkcjonariuszach, intelektualistach, którzy dla Stalina i Berii byli jedynie zdeklarowanymi i nie rokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej.
Dla nas są bohaterami godnymi szacunku, pamięci i prawdy, która choć czasami zakopana głęboko, niczym oficerskie guziki pomordowanych, trwa jako świadectwo ofiar i akt oskarżenia dla katów.

*****
Galeria zdjęć:
- zdjęcie nr 1: plakat wystawy
← powrót