Dzisiaj: Wtorek 13 kwietnia 2021

„Konstruktorzy marzeń” z PIOMY

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 2 =
Link
7 + 2 =
marzen202101-1616091995
Uczniowie Technikum Budowy Maszyn ZSP nr 2 po raz kolejny znaleźli się w gronie finalistów konkursu „Konstruktorzy marzeń” organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik.
Piąta edycja konkursu  szczególną uwagę poświęca problemowi coraz większej ilości elektrośmieci dookoła nas. Rocznie na świecie przybywa ich aż 53 miliony ton. Bardzo często zbyt pochopnie pozbywamy się różnych rzeczy. Część z nich można przecież naprawić albo wykorzystać w inny, często nieoczywisty sposób. Według danych Komisji Europejskiej, tylko 15-20% elektrośmieci podlega recyklingowi. Tematem przewodnim konkursu jest odpowiedź na pytane, jak takim rzeczom dać drugie życie.

Uczniowie klasy IIIc technikum mieli wiele różnych pomysłów takich jak: wytwarzanie wodoru, palnik wodorowy i minielektrownia wodorowa, maszyna do klejenia na gorąco z suszarek do włosów, eksperymentalna szklarnia do tzw. upraw miejskich. 
- Ostatecznie zdecydowali się na pomysł zgniatarki do puszek. I tu też były dwa konkurencyjne pomysły: zgniatanie puszek parą pod ciśnieniem i zgniatarka do puszek z pralki. Po określeniu stopnia skomplikowania, czasu i przewidywanego budżetu zdecydowano wykorzystać części ze zużytych AGD takich jak pralki, miksery itp. – mówi Lidia Łopusiewicz z ZSP nr 2.

Projekt otrzyma dofinansowanie i uczniowie zrealizują go na zajęciach Interdyscyplinarnego Koła Naukowego.
Koło od kilku lat funkcjonuje w ZSP nr 2  i podczas jego działalności powstało już wiele ciekawych projektów takich jak pojazd elektryczny, interaktywny kosz na bioodpadki oraz model łazika do eksploracji planet układu słonecznego.
← powrót