Dzisiaj: Poniedziałek 10 sierpnia 2020

„Matematyka i fotografia”…

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
zdjęcie
…to tytuł wystawy autorstwa Leszka Górskiego, której wernisaż odbędzie się w najbliższą niedzielę (8.09) o godz. 18.00 w Galerii „Śnieżne Krużganki”.
Wystawa „Matematyka i fotografia” powstała z myśli, że fotografia w prostej linii wywodzi się od matematyki. Szkielet matematyczny podtrzymuje wszystko, co wokół nas, wszystko, co da się sfotografować. Oczywiście szkielet ten, jako czysta idea, ubrany jest w fizyczność, w coś, co ma proporcje, perspektywę, strukturę, określoną estetykę. Piękno wywodzi się z piękna matematyki. Często fotograf potrafi wykorzystać matematykę do przedstawienia piękna, czy to w sposób świadomy, czy intuicyjny. Albo w pięknie, które napotka i sfotografuje odnajdzie matematykę. Odnajdzie jej logikę, jej precyzję, jej zasady. Wystawa jest efektem takich właśnie poszukiwań. Autor znajduje matematykę odnosząc się wprost do zapisanego przez aparat obrazu, czasami jednak przewrotnie szukając odniesień abstrakcyjnych. Fakt, że obie dziedziny mogą się spotkać i współgrać ze sobą w obrazie stanowi o wielkiej pojemności medium, jakim jest fotografia.

Leszek Górski, ur. w 1960 r. w Krośnie, mieszka w Krakowie, absolwent Politechniki Krakowskiej, fotografuje od ponad 30 lat. Główne tematy to architektura i człowiek w otoczeniu miejskim. Trzyma dystans do otaczającego go świata, na który patrzy z sympatią i zainteresowaniem. Stara się, by to co robi, było źródłem pozytywnych emocji. Jego kadry są czyste, klarowne, są afirmacją świata postępu i cywilizacji. Jest członkiem ZPAF.
Oprócz wernisażu, 8 września odbędzie się także prelekcja autora o sztuce fotografowania i fotografii w sztuce. Wstęp wolny, wejście od pl. Kościuszki.

Wystawa prezentowana będzie od 8 września do 9 października 2019 r.
← powrót