Dzisiaj: Czwartek 16 lipca 2020

Nowa wystawa w Muzeum

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
zdjęcie
„Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski – Petlura 1920” to tytuł wystawy, jaką od kwietnia do czerwca można oglądać w piotrkowskim Muzeum.
Wystawa została przygotowana przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie w dwóch językach: polskim i ukraińskim.
Ekspozycja ukazuje skomplikowane losy współpracy polityczno-wojskowej marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury w momencie budowania się państwa polskiego i kształtowania się granic niepodległej Polski.  

Układ sojuszniczy między Polską a Ukrainą został podpisany w dniu 21 kwietnia 1920 r. Jednak rozmowy i przygotowania do niego trwały od wczesnej jesieni 1919.  Dokument ten formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami, w tym m.in. ofensywę na Kijów. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy.
Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Sojusz kwietniowy dotyczył współdziałania militarnego przeciw bolszewikom.

Wystawa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski- Peltura 1920” prezentowana będzie do końca czerwca. Przypominamy, że w każdą niedzielę wstęp do Muzeum jest nieodpłatny.
 
← powrót