Dzisiaj: Czwartek 18 sierpnia 2022

O piotrkowianach zamordowanych w Katyniu

Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 8 =
Link
6 + 8 =
IMG_0418 (1280x853)
„Piotrkowianie zamordowani w Katyniu” to tytuł wystawy plenerowej, która prezentowana jest na parkanie piotrkowskiego Muzeum.
W kwietniu przypada 79. rocznica zbrodni katyńskiej. Te tragiczne wydarzenia przybliża plenerowa wystawa umieszczona na parkanie piotrkowskiego Muzeum.
- Na 18 planszach zaprezentowanych zostało 149 biogramów przybliżających osoby urodzone w Piotrkowie, absolwentów piotrkowskich szkół, funkcjonariuszy Policji Państwowej, oficerów 25 pułku piechoty, urodzonych w powiecie piotrkowskim, pracujących w powiecie piotrkowskim, a także krewnych członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej – mówi Krzysztof Wiączek, który opracował scenariusz wystawy.

Przypomnijmy, że Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 r. Wówczas Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. 14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację podjął uchwałę, na mocy której 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Był to wyraz hołdu złożonego ofiarom zbrodni katyńskiej, a także wszystkim zamordowanym przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.

Plenerowa wystawa prezentowana będzie przez cały kwiecień br.
← powrót