Dzisiaj: Czwartek 18 sierpnia 2022

„Pierwsi Niepodlegli” – prelekcja w MBP

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 8 =
Link
4 + 8 =
plakat PW
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza już w najbliższy poniedziałek (4.06) na prelekcję Piotrka Wdowiaka „Pierwsi Niepodlegli”. Wykładowi będzie towarzyszyła wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”.
Prelekcja skoncentruje się na głównych faktach w historii, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Bohaterami wykładu oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, jego rodu oraz tradycji Legionów Polskich będą m.in. Gabriel i Stanisław Narutowiczowie, Roman Dmowski, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Władysław Raczkiewicz, Tadeusz Romer oraz Wincenty Witos.
- Prelekcja będzie połączona ze sprzedażą publikacji-cegiełki „Marszałek Ziuk i pierwsi Niepodlegli”. Środki ze sprzedaży publikacji będą przeznaczone na odbudowę kwatery Legionistów w Jabłonce Wielkiej i Kuklach na Wołyniu - informują pracownicy MBP.

Prelekcji będzie towarzyszyła również wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”, która przybliża mało znaną w Polsce litewską, żmudzką historię rodu Piłsudskich i skoligaconych z nim familii Bilewiczów, Narutowiczów oraz Butlerów. Ekspozycja powstała na podstawie materiałów zebranych z Centralnego Archiwum Państwowego Litwy i ukazuje rodzinną historię antenatów Marszałka. Dzięki wielokrotnym podróżom na Żmudź autor zebrał bogate archiwum ikonograficzne dziedzictwa materialnego Piłsudskich.

Piotr Wdowiak jest ekspertem Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi ds. krajów byłego ZSRR. Współpracował także z Instytutem Sobieskiego. W latach 2008-2012 był konsulem polonijnym, a następnie I sekretarzem Ambasady RP w Wilnie.
Rozpoczęcie prelekcji o godz. 16.00 w MBP (ul. Jerozolimska 29).
← powrót