Dzisiaj: Środa 30 września 2020

Piotrkowskie pamiątki wojny polsko-bolszewickiej

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
zdjęcie
„100-lecie „Cudu nad Wisłą” - to tytuł okolicznościowej wystawy upamiętniającej okrągłą rocznicę wojny polsko-bolszewickiej. Ekspozycję przygotowało Muzeum wspólnie z Archiwum Państwowym w Piotrkowie.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zachowane w zbiorach obu placówek pamiątki związane z wojną polsko-bolszewicką. Znajdą się tam: plakaty, odznaczenia i dokumenty związane z Piotrkowem i mieszkańcami naszego miasta i powiatu – uczestnikami walk w latach 1919-1921, a także broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego.
Z uwagi na to, że Piotrków był miejscem formowania się i stacjonowania kilku jednostek wojskowych: 26 pułku piechoty, 2 pułku piechoty legionów, 202 pułku piechoty Armii Ochotniczej, ważne stało się przybliżenie najważniejszych wydarzeń związanych z działaniami bojowymi wymienionych jednostek wojskowych.
To samo dotyczyło 25 pułku piechoty, który po działaniach w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej, przybył do Piotrkowa w październiku 1921 roku, a miasto zostało siedzibą garnizonu tego pułku do września 1939 roku.
Doskonałymi i unikalnymi są eksponaty wypożyczone do wystawy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, a związane z Błękitną Armią generała Józefa Hallera.

Wystawę można oglądać od 14.08 do 30.09 w piotrkowskim Muzeum (plac Zamkowy 4). W związku z epidemią wirusa COVID19 nie będzie organizowany wernisaż wystawy.
← powrót