Dzisiaj: Środa 25 listopada 2020

Śladami bohaterów

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
zdjęcie
Piotrkowskie Muzeum przygotowało specjalne wydawnictwo poświęcone walce o wolność Rzeczpospolitej. Zapraszamy także do wirtualnej wycieczki śladami pomników żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej.
Tegoroczne Święto Niepodległości w sposób szczególny związane jest ze stuleciem Bitwy Warszawskiej uznawanej za jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. W niecałe dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nasz kraj musiał stawić czoła bolszewickimi najeźdźcom i walczyć o odzyskaną niedawno wolność.

Z okazji tej dostojnej rocznicy pracownicy Muzeum przygotowali specjalne wydawnictwo. Składa się ono z plakatu okolicznościowego oraz artykułu poświęconego udziałowi piotrkowian w tamtych wydarzeniach. Znalazły się tam opisy sytuacji bezpośrednio poprzedzającej Bitwę Warszawską, a także przybliżone zostały wybrane sylwetki piotrkowian biorących udział w działaniach zbrojnych. Nie zabrakło także ciekawostek oraz informacji o interesujących eksponatach ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
Wydawnictwo można znaleźć w załączniku.

W tym czasie w sposób szczególny hołd oddajemy tym, którzy w walkach z nawałą bolszewicką złożyli na ołtarzu Ojczyzny ofiarę największą – własne życie. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć nagrobki uczestników walk wojny polsko-rosyjskiej, zarówno te imienne groby, jaki i bezimienne mogiły na piotrkowskim cmentarzu wojennym.

Działania zrealizowane zostały w ramach projektu „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH” dofinansowanego ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Projekt powstał w koalicji z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oraz Polską Fundacją Kultury i Rozwoju.
*****
Galeria zdjęć: 
- zdjęcia od nr 1 do nr 25: pominiki bohaterów walk wojny polsko-bolszewickiej.

Załączniki artykułu

Wydawnictwo (Pobrań: 32)
← powrót