Trzej Królowie na zamku w Piotrkowie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
zdjęcie
„Trzej Królowie na zamku w Piotrkowie...” to świąteczna ekspozycja na jaką zaprasza piotrkowskie Muzeum. Na wystawie zaprezentowana została grafika ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum nosząca tytuł „Pokłon trzech Króli”.
Dzieło zostało wykonane prawdopodobnie według obrazu Alessandro Marchessiniego w bawarskiej pracowni miedziorytniczej Hendioniusa i ofiarowane za zasługi położone w kwestii praworządności sędziemu Trybunału Koronnego Kacprowi Grotowskiemu – podstolemu ziemskiemu, podstaroście i sędziemu grodzkiemu sochaczewskiemu z województwa rawskiego.
Datowana na połowę XVIII w. mezzotinta jest jedną z niewielu pamiątek związanych z okresem trybunalskim, które przetrwały do naszych czasów.

Biblia określa ludzi składających dary Jezusowi mianem „Mędrców ze Wschodu”. Od III w. za sprawą myśliciela chrześcijańskiego Tertuliana rozpowszechniło się określenie Królowie. Na podstawie złożonych darów uznano, że zostały one przyniesione przez trzy osoby. Monarchów ukazywano jako przedstawicieli trzech znanych wówczas kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Miało to symbolizować również odebranie hołdu od całej ludzkości przez nowonarodzonego Króla Królów. Zróżnicowany wiek władców symbolizować miał etapy życia ludzkiego. Swoistą symbolikę przypisywano też darom: złoto – dar dla króla, mirra – dar dla człowieka, kadzidło – dar dla Boga.

Dzięki uprzejmości Mateusza Danielczyka, pokazany został też srebrzony pojemnik na olejek mirrowy, płatki złota w butelce i samorodki złota, ziarna kadzidła – substancji otrzymywanej z krzewów występujących na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu, a także mirra – wonna żywica otrzymywana z drzew i krzewów z rodzaju balsamowców, która do XIV w. była obok złota i drogich kamieni jednym z tradycyjnych podarków, jakie składali sobie królowie.
Ponadto na wystawie zobaczyć można pochodzące ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim: kadzielniczkę, XVIII wieczną naviculę – naczynie na kadzidło, szkatułkę – puszkę na kosztowności.
Uzupełnieniem wystawy są XVII-wieczne archiwalia ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum, które dotyczą działalności Trybunału Koronnego, a także kazania ks. Jakuba Filipowicza na niedzielę po Trzech Królach. Opracowany został ponadto tekst informujący o ciekawostkach, które skrywa ta grafika.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających w grudniu 2019 r. i styczniu 2020 r.
Przypominamy, że sale wystawowe Muzeum udostępniane są w godzinach 10.00-18.00 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych.
← powrót