Dzisiaj: Czwartek 16 lipca 2020

„W oparach rtęci i belladonny”…

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
zdjęcie
…to tytuł wystawy, która będzie prezentowana w piotrkowskim Muzeum. W najbliższym wtorek (14.05) o godz. 14:00 zaplanowano wernisaż wystawy.
Wystawa pochodzi ze zbiorów technika farmacji Mateusza Danielczyka i w salach muzealnych prezentowana będzie w maju i czerwcu.
Technik farmacji Mateusz Danielczyk to specjalista z zakresu ziołolecznictwa i fitoterapii, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, pasjonat botaniki, zoologii oraz historii farmacji. Z aptekarstwem nie rozstaje się na co dzień, a w swoim domu posiada własną recepturę i laboratorium.
Od 2017 r. jest Koordynatorem Wojewódzkim Stowarzyszenia Magistrów i Techników Farmacji, a także czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Wystawa obejmuje zbiory dotyczące historii farmacji i medycyny od wieku XV do lat 70 – tych XX w.  Jej celem jest ocalenie od zapomnienia dziejów farmacji i zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – opowiadają pracownicy Muzeum.

Prezentacja składa się z kilku części przedstawiających m.in. zioła, elementy wyposażenia apteki, wydawnictwa o tematyce przyrodniczej i farmaceutycznej, a także osobliwości dotyczące ziół zwierząt i minerałów. Ciekawie zaaranżowany został również gabinet lekarski oraz cela trucizn.
Najcenniejszym z eksponatów jest pochodzący z Jerozolimy, a datowany na 1464 r. mosiężny, częściowo srebrzony, ozdobny pojemnik na olejek mirrowy.

Wystawa nawiązuje do historii piotrkowskiego Zamku.
- Obchodzący w 2019 r. 500-lecie powstania obiekt zaadaptowany został na cele muzealne dzięki staraniom piotrkowskiego farmaceuty Michała Rawity-Witanowskiego – podkreślają pracownicy Muzeum dodając, że sekcja muzealna utworzona została przy piotrkowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego już w 1909 r.
← powrót