Dzisiaj: Czwartek 21 stycznia 2021

Wystawa plenerowa Muzeum

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
1
„Budowanie państwowości i demokracji. Wybrane wiece, zjazdy i sejmy piotrkowskie” – to tytuł najnowszej wystawy plenerowej przygotowanej przez Muzeum. Plansze umieszczone są na parkanie kościoła farnego.
Wystawa stanowi próbę zasygnalizowania doniosłej roli trybunalskiego grodu, którego historia nieodłącznie splata się z dziejami państwa polskiego.
- W ciągu stuleci, sejmy wielokrotnie zwoływane były do Piotrkowa właśnie na początku roku, a uroczyste rozpoczęcie obrad następowało po święcie Trzech Króli – mówią pracownicy Muzeum. - Podejmowane tu decyzje wpływały na budowanie państwowości opartej na zasadach demokracji. Przyczyniło się to do tego, że dziś miasto określane jest mianem kolebki polskiego parlamentaryzmu.
To tu wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego składali hołdy Kazimierzowi Jagiellończykowi, a na piotrkowskich sejmach elekcyjnych zatwierdzono wybór Jagiellonów na królów Polski. Tutaj przybywali też najwybitniejsi pisarze, politycy i twórcy polskiego odrodzenia: Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Jan Łaski, Andrzej Frycz Modrzewski, Mikołaj Rej, a miasto określane było mianem centrum życia politycznego oraz kulturalnego i uznawane za nieoficjalną stolicę kraju.

***
Galeria zdjęć
Zdjęcie nr 1 i 2 - Wystawa plenerowa umieszczona na parkanie wokół kościoła farnego.
← powrót