Dzisiaj: Poniedziałek 10 maja 2021

Ze sztuką raźniej

Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 9 =
Link
9 + 9 =
Pierwsza linia cover
„Pierwsza linia” to tytuł najnowszej wystawy Ośrodka Działań Artystycznych. Tym razem bez oficjalnego wernisażu, od soboty 24 października ekspozycja jest dostępna w galerii przy ul. Sieradzkiej 8.
- „Rodzice stanowią naturalną barierę między nami a śmiercią. Kiedy odchodzą my stajemy na pierwszej linii.” Te słowa wypowiedziane przez Jane Fondę stały się ideą projektu „Pierwsza Linia” – mówi Stanisław Piotr Gajda, kurator wystawy. - Realizowany był z przerwami od wielu lat i w tym roku w Galerii ODA miała odbyć się kolejna wystawa, którą miał przygotować Tomasz Musiał tegoroczny kurator tego przedsięwzięcia. Tylko, że w tym roku wszystko się zmieniło. Świat się zatrzymał. Czas zaczął inaczej meandrować. Niby wszystko jest jak dawniej – słońce wschodzi i zachodzi, ptaki odlatują, żółkną liście… ale zmieniło się wszystko w jednej chwili. Ludzie przestali się dotykać, przytulać czy witać. Przestali sobie patrzeć w oczy. To co wydawało się głęboko schowane nagle wyszło na wierzch. Lęki, strach przed śmiercią, obawy, obsesje. Wszyscy stanęliśmy na Pierwszej Linii. W ciągu kilku dni zdaliśmy sobie wszyscy sprawę jak kruche jest nasze życie, a przyszłość niepewna i podszyta strachem. Dlatego stajemy dziś na Pierwszej Linii i nakłaniamy do głębokiej refleksji nad sobą i światem.

Uczestnikami wystawy są: Izabela Chamczyk (performance), Julia Kurek (wideo instalacja), Piotr Gajda (poezja), Wiesław Haładaj (linoryt), Tomasz Komorowski (instalacja), Marek Leszczyński (fotografia), Hieronim Szczur (poezja), Sebastian Wywiórski (obiekt kinetyczny) oraz pomysłodawca i kurator wystawy Stanisław Piotr Gajda (malarstwo).

Natomiast w galerii przy ul. Dąbrowskiego 5 można oglądać wystawę malarstwa Piotra Pasiewicza „Emptiness-Existence-Entity”.

Wystawy Ośrodka Działań Artystycznych można również oglądać nie wychodząc z domu. przygotowanych specjalnie do przestrzeni internetowej. Trzy wystawy z cyklu „Przestrzeń zamknięta/otwarta” zostały przygotowane specjalnie do przestrzeni internetowej. Dostępne są TUTAJ.

Galeria zdjęć
Zdjęcie nr 1 - Plakat informujacy o wystawie "Pierwsza linia".
← powrót