Dzisiaj: Czwartek 11 sierpnia 2022

231 lat Konstytucji 3 Maja - fotoreportaż

Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 6 =
Link
8 + 6 =
DSC_8360
Dzisiaj obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej ustawy zasadniczej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu i relacji wideo.
Uroczystości upamiętniające Ustawę Rządową z 1791 roku rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców naszego miasta w Sanktuarium Matki Boskiej Piotrkowskiej. Po eucharystii, której przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak poczty sztandarowe oraz przybyli piotrkowianie zebrali się na ul. Słowackiego, przed wmurowaną w północną ścianę klasztoru oo. Bernardynów tablicą upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tutaj odbyła się część oficjalna obchodów, która rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej.
Następnie ceremoniał strzelecki przeprowadziła Jednostka Strzelecka 1031 im. Obrońców Lwowa w Piotrkowie Trybunalskim.
Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Krzysztof Chojniak, który w swym wystąpieniu odnosił się również do obecnej sytuacji w Europie.

- Polska znów znalazła się w samym centrum wydarzeń kształtujących nowe oblicze świata, między Zachodem i Wschodem, choć wojna prowadzona jest na Ukrainie. Zdajemy nie tylko kolejny egzamin z historii, ale także egzamin z obywatelskiej odpowiedzialności za Ojczyznę (…) – mówił prezydent Chojniak i dodał. -  Patrząc na wydarzenia ostatnich miesięcy wydaje się, że najgłębsze wnioski z historii wysnuli zwykli ludzie, czego efektem jest spontaniczna reakcja na krzywdę naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. I właśnie taka pomoc jest najcenniejsza – bezinteresowna, podejmowana z potrzeby serca, nie na pokaz.
- Ojczyzna to nie tylko my, dzisiaj, tu i teraz, ale także nasze dzieci i wnuki, jutro i za sto lat. Naszą patriotyczną powinnością jest więc godnie kontynuować dzieło rozpoczęte przez twórców Konstytucji 3 Maja – zakończył Krzysztof Chojniak.

 

Oprócz wspomnianych strzelców oficjalną część obchodów uświetnili swoją obecnością harcerze, klasy mundurowe, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni piotrkowianie.

Na tym miejskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja się nie kończą. O godzinie 16.00 w murach Zamku Królewskiego odbędzie się koncert patriotyczny.

 
← powrót