Dzisiaj: Wtorek 30 listopada 2021

Będzie ulica Hortensji?

Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 7 =
Link
6 + 7 =
PSAG Rolnicza Hortensji
Już niebawem jedna z dróg z terenu miasta może nosić nazwę nawiązującą do jednego z największych zakładów produkcyjnych w historii miasta - Huty Szkła Gospodarczego "Hortensja". Decyzję podejmą radni.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmującym tereny w rejonie ulic: Rolniczej, Topolowej i Szymanowskiego przewidziana została droga publiczna, oznaczona według rysunku planu symbolem 18KDD. Przy zachodniej granicy tejże drogi usytuowane są działki budowlane, które są sprzedawane przez miasto.

- Magistrat przygotował tutaj osiem nieruchomości w programie „Działka pod budowę domu za 50% ceny”, z czego siedem z nich znalazło już swoich nabywców. Ponadto u zbiegu planowanej drogi z ulicą Rolnicza przygotowujemy działkę pod działalność usługową, dlatego nadanie nazwy dla ulicy jest niezbędne do prawidłowej identyfikacji adresowej - informują piotrkowscy urzędnicy i dodają, że jest to również odpowiedź na pismo, z którym zwrócił się do magistratu jeden ze współwłaścicieli nieruchomości usytuowanych przy nowej drodze.
- Mieszkaniec zaproponował nadanie nazwy „Hortensji”, uzasadniając to sąsiedztwem terenów dawnej huty szkła „Hortensja” - podsumowują urzędnicy.

Decyzję o nadaniu tejże nazwy podejmą miejscy radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która w środę 24 listopada.

****************
Trochę historii...

Według źródeł historycznych w XIX wieku, po dawnych budynkach krochmalni i zakładzie produkującym syrop do cukierków, rozpoczęła działalność Piotrkowska Fabryka Szkła „Anna”. Fabryka produkowała wówczas cylindry do lamp naftowych oraz szkło okienne. W latach późniejszych zakład stał się własnością Belgijskiego Towarzystwa Akcyjnego pod nazwą "Przemysłowo-Handlowe Towarzystwo Akcyjne Dawnych Przedsiębiorstw Emila Haeblera”. Po gruntownej rozbudowie huta zmieniła nazwę na „Hortensja”.

Huta "Hortensja" stała się ważnym wytwórcą cylindrów do lamp naftowych oraz szkła okiennego. Po I wojnie światowej zaczęła również produkować eleganckie szkło dmuchane i prasowane w modnych formach stylu art déco m.in.: wazony, popielniczki, cukiernice, dzbanki. Huta za swe wyroby otrzymywała liczne nagrody międzynarodowe. Podczas II wojny światowej fabryka pracowała pod zarządem niemieckim.
W Polsce Ludowej huta została upaństwowiona, nosiła nazwę „Huta Szkła Gospodarczego Hortensja”. Stare Budynki zostały wówczas rozebrane lub gruntownie przebudowane. W latach 70. huta eksportowała swoje wyroby do ok. 120 krajów. Huta zakończyła działalność w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
← powrót