Dzisiaj: Piątek 18 czerwca 2021

Chronimy dziedzictwo narodowe

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 3 =
Link
7 + 3 =
DSC_0454
Ten rok przyniesie ważne zmiany w poprawie bezpieczeństwa Zamku Królewskiego. Zaplanowaliśmy dwie inwestycje, które poprawią zabezpieczenie nie tylko samego obiektu, ale i zbiorów naszego Muzeum.
Modernizacja systemu przeciwpożarowego oraz zastosowanie telewizyjnego systemu dozorowego – to dwa osobne tegoroczne zadania, które mają jednak wspólny mianownik: bezpieczeństwo.

- System przeciwpożarowy zmodernizujemy poprzez montaż nowych urządzeń i podzespołów spełniających współczesne normy. Będzie on zainstalowany zarówno w samym Pałacu Zygmuntowskim, jak i w budynkach administracyjnych – mówiła dyrektor Muzeum Marta Walak, która na temat planowanych prac rozmawiała - podczas wizji lokalnej - z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem.
- Z kolei telewizyjny system dozoru będzie obejmował Zamek Królewski oraz teren wokół. Na chwilę obecną Muzeum dysponuje systemem antywłamaniowym monitorowanym przez zewnętrzną firmę, a także dozorem fizycznym. Zakup, dostawa i montaż telewizyjnego systemu dozorowego znacząco podniesie bezpieczeństwo naszej instytucji i eksponatów, którymi się opiekujemy  – tłumaczyła dyrektor Walak.

Koszt pierwszej z inwestycji szacowany jest na nieco ponad 100 tys. zł, z kolei zakup, dostawa i montaż telewizyjnego systemu dozorowego ma kosztować ponad 220 tys. zł.
Dzięki napisaniu dobrego wniosku wywalczyliśmy na realizację tych projektów dofinansowanie z  Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w łącznej kwocie 100 tys. zł.
- To wsparcie jest na pewno cenne i za nie dziękujęmy. Jednak należy pamiętać, że stanowi niecałe 30% potrzebnej kwoty. Resztę musimy pokryć z miejskiego budżetu – podsumowuje prezydent Krzysztof Chojniak.
← powrót