Dzisiaj: Wtorek 22 września 2020

Ćwierćwiecze z Esslingen

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
zdjęcie
Już 25 lat trwa współpraca Piotrkowa Trybunalskiego z niemieckim miastem Esslingen. W piątek (17.11) uroczyście podsumowano przypadającą w tym roku rocznicę.
25 września 1992 roku podpisano umowę współpracy pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Esslingen nad Neckarem. Tym samym niemieckie miasto położone w Badenii-Wirtembergia zostało pierwszym w historii grodu trybunalskiego miastem partnerskim.

Od podpisania umowę minęło 25 lat. Ćwierć wieku rozwijania przyjaźni i współpracy. Lata pełne wymian młodzieży, czerpania z wzajemnych doświadczeń oraz wspierania się w dziedzinach kultury, muzyki i sportu.
W piątek (17.11) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano uroczystość podsumowującą minione 25 lat. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz naszego miasta, radni oraz liczna delegacja z Esslingen na czele z nadburmistrzem Jürgenem Ziegerem.
Zanim włodarze miast wygłosili okolicznościowe przemówienia hymny państwowe odegrała Piotrkowska Orkiestra Kameralna.
- Współpraca z Piotrkowem, którą od lat pomyślnie realizujemy, zajmuje istotną pozycję w naszych relacjach międzynarodowych - zaznaczał w przemówieniu Jürgen Zieger i podkreślał, że dzięki dużemu zaangażowaniu licznej grupy mieszkańców obu miast stworzono solidny fundament partnerstwa.
- Dobrych pomysłów na kontakty i współpracę nie brakuje. Najlepiej świadczy o tym ostatnie wspólne przedsięwzięcie dotyczące biegu dla uczczenia naszej współpracy czy też wymiana młodzieży szkolnej - dodał nadburmistrz i przekazał życzenia dla Piotrkowian z okazji jubileuszu 800-lecia.

Z kolei prezydent Krzysztof Chojniak przypomniał o dwóch Towarzystwach: Zachód-Wchód z Esslingen i Wchód-Zachód z Piotrkowa, które od początku odgrywają ważną rolę w wzajemnych relacjach. Dziękując niemieckiej delegacji za 25 lat bardzo owocnej współpracy zaznaczył, że międzynarodowe partnerstwa są podwaliną przyjaźni i wzbogacają mieszkańców kulturowo, językowo i społecznie.

Na zakończenie gali dla zgromadzonych mini koncert zagrała Piotrkowska Orkiestra Kameralna, po którym goście wpisywali się do księgi "800-lecia".
← powrót