Dzisiaj: Czwartek 11 sierpnia 2022

Cześć i chwała bohaterom!

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 5 =
Link
3 + 5 =
DSC_6427
Cała Polska oddaje dziś (1.08) hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. O powstańcach pamięta także Piotrków Trybunalski.
Godzina „W” na trwałe wpisała się w historię narodu polskiego. Pod tym kryptonimem kryje się dzień i godzina rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”. 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się jedna z największych i najbardziej zaciętych bitew miejskich II wojny światowej. Słabo uzbrojone odziały przez 63 dni prowadziły samotną i nierówną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

Z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego, punktualnie o godzinie 17.00 w Piotrkowie Trybunalskim rozległ się dźwięk syren alarmowych oddający hołd  bohaterom powstania. Tuż po godzinie „W” przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów oraz organizacji i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
W imieniu mieszkańców naszego miasta wieniec złożyli wiceprezydent Andrzej Kacperek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Wiesława Olejnik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Ludomir Pencina.
Następnie wieńce złożono pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot, która wmurowana jest w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki. Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej.
← powrót