Dzisiaj: Czwartek 18 sierpnia 2022

Finanse w dobrej kondycji

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 1 =
Link
7 + 1 =
DSC_0469 (1280x827)
Piotrków Trybunalski otrzymał wysoką ocenę wiarygodności kredytowej, czyli tzw. rating. Certyfikat prezydent Krzysztof Chojniak odebrał podczas środowej Sesji Rady Miasta.
Oceny wiarygodności finansowej samorządu dokonywała Polska Agencja Ratingowa INC Rating. Podczas szczegółowej analizy eksperci wzięli „pod lupę” ostatnich dziesięć budżetowych lat.
Rating dla Piotrkowa Trybunalskiego określono na poziomie A, czyli bardzo wysoko. Oznacza on niski poziom ryzyka dla inwestorów i instytucji finansujących.

Szczegóły przeprowadzonej analizy podczas środowej Sesji piotrkowskim radnym prezentował Krzysztof Grybionko, wiceprezes INC Rating.
- Piotrków Trybunalski znajduje się w grupie wiarygodnych podmiotów. To efekt wspólnej systematycznej pracy, która rzetelnie była wykonywana przez wiele lat – podkreślał Krzysztof Grybionko zaznaczając, że pod uwagę brano nie tylko dane finansowe, ale także analizę makroekonomiczną i mikroekonomiczną.
- Piotrków Trybunalski charakteryzuje bardzo rozsądne gospodarowanie operacyjną nadwyżką budżetową, która przeznaczana jest na inwestycje i spłatę zobowiązań.  W ciągu ostatnich 5 lat na inwestycje wydaliście Państwo 336 mln złotych, a mimo to poziom długu jest niższy niż 5 lat temu o 18,6 mln złotych – podkreślał wiceprezes INC Rating.

Podczas Sesji Krzysztof Grybionko oficjalnie przekazał na ręce prezydenta Krzysztofa Chojniaka certyfikat oznaczonego ratingu.
- Szczegółowa analiza przygotowana przez niezależnych ekspertów jest dla nas bardzo cenną informacją i potwierdzeniem, że polityka finansowana jest dobrze prowadzona. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy na co dzień pracują nad budżetem. Słowa uznania kieruję także do Rady Miasta odpowiedzialnej za jego uchwalanie – podkreślił prezydent.

Przygotowana analiza nie służy tylko ocenie stanu aktualnego, ale także pokazaniu perspektyw na przyszłość. Piotrków Trybunalski ma rating stabilny.
- Poziom A to dobra wiadomość, ale równocześnie duże wyzwanie. Aby utrzymać taki rating musimy zadbać o dobrą relację między dochodami i wydatkami bieżącymi oraz niski poziom obsługi zadłużenia – podkreśla Wiesława Łuczak.
 

Załączniki artykułu

← powrót