Dzisiaj: Niedziela 27 listopada 2022

Flaga Przyjaźni trafiła do Veszprem - fotorelacja

Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 4 =
Link
6 + 4 =
DSC_0321 (1280x853)
Najważniejszym elementem piątkowych (24.03) wydarzeń była Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury.
Gości przywitał Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak, który wielokrotnie podkreślał związki Polski i Węgier oraz wkład piotrkowian w rozwój stosunków między oboma państwami.
- Należy wspomnieć dwóch absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego: Adama Kozłowskiego, profesora przedwojennego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego, wybitnego tłumacza języka węgierskiego, zasłużonego w dziedzinie upowszechniania literatury węgierskiej oraz Grzegorza Łubczyka, korespondenta prasy polskiej w Budapeszcie, a w latach dziewięćdziesiątych ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech – przypominał prezydent Chojniak wspominając także współczesną współpracę Piotrkowa z miastem partnerskim Mosonmagyarovar.
- Historia pokazuje, że polsko-węgierskie relacje, choć wystawiane na niejedną próbę, nie tylko przetrwały, ale z każdym pokoleniem stawały się trwalsze. Bądźmy silni siłą wspólnych doświadczeń i szlachetnych dokonań – podkreślił prezydent.

Wspólnotę obu narodów podkreślali także obecni na gali prezydenci państw, a Andrzej Duda w sposób szczególny odniósł się do Piotrkowa Trybunalskiego.
- Dziękuję Panu Prezydentowi oraz Radzie Miasta za tak wspaniałe przygotowanie grodu trybunalskiego na obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Miasto prezentuje się pięknie, a uroku dodają mu polskie i węgierskie flagi wiszące nad ulicami. Piotrków Trybunalski to miasto o pięknej i bogatej historii. Znakomicie przygotowana uroczystość nawiązuje do czasów świetności, które wracają do grodu trybunalskiego – podkreślił prezydent Duda.

W trakcie gali prezydent Krzysztof Chojniak przekazał Flagę Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej gospodarzowi kolejnych obchodów – burmistrzowi węgierskiego miasta Veszprem.

Na koniec dla zgromadzonych zagrała orkiestra złożona z muzyków z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Mosonmagyarovar.
← powrót