Dzisiaj: Wtorek 22 września 2020

Gmina Żydowska wspiera starania władz miasta (27.02.2008)

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Prezydent Krzysztof Chojniak spotkał się wczoraj w Łodzi z Symchą Kellerem ? Przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Spotkanie dotyczyło możliwości wsparcia przez Gminę Żydowską starań władz miasta dotyczących pozyskania ...

Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak spotkał się wczoraj w Łodzi z Symchą Kellerem ? Przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Spotkanie dotyczyło możliwości wsparcia przez Gminę Żydowską starań władz miasta dotyczących pozyskania środków finansowych na budowę nowej biblioteki.

W liście skierowanym przez Przewodniczącego Gminy Żydowskiej do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytamy m.in.

(?) Obecność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej jest nierozerwalną częścią dziedzictwa historycznego Piotrkowa. Ludność żydowska była pierwszą grupą obcej narodowości, która na trwałe osiedliła się w tym Mieście. Tu także powstało pierwsze - na terenie okupowanej Europy - getto, w którym przebywało niemal 25 tysięcy Żydów. (?) Dziś, o prawie pięciu wiekach istnienia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Piotrkowie Trybunalskim przypominają: Wielka Synagoga, cmentarz oraz tablice pamiątkowe na terenie dawnego getta. W budynku Synagogi zlokalizowana jest Miejska Biblioteka Publiczna. Zarówno wiek budynku jak i rodzaj prowadzonej w nim działalności sprawiają, że obiekt jest w katastrofalnym stanie technicznym. W celu ratowania tego świadectwa kultury żydowskiej, władze Piotrkowa podjęły decyzję o budowie nowej siedziby Biblioteki. Realizacja projektu pozwoli na przeniesienie zgromadzonych zbiorów bibliotecznych. W konsekwencji umożliwi to przeprowadzenie renowacji budynku Wielkiej Synagogi. Dzięki nowej siedzibie Biblioteki uda się zachować dla przyszłych pokoleń zabytkową budowlę, będącą istotnym świadectwem historii Piotrkowa i narodu żydowskiego. (?)
BPT_PK_2.jpg  

Prezydent Miasta złożył wniosek o dofinansowanie projektu budowy nowej biblioteki w ostatnich dniach stycznia br. -> zobacz

Budynek, w którym mieści się Biblioteka Miejska jest i pozostanie własnością gminy Piotrków Trybunalski. W związku z tym władze miasta są zobowiązane do remontowania budynku, a może się to odbyć niezwłocznie po wyniesieniu zbiorów bibliotecznych do nowej siedziby.

← powrót