Jesteśmy Przyjazną Gminą 2021

Proszę określić gdzie leży problem:
2 + 4 =
Link
2 + 4 =
DSC_7115
Piotrków Trybunalski został wyróżniony tytułem "Przyjazna Gmina 2021", przyznawanym przez Forum Biznesu, w kategorii gmina miejska o charakterze wielobranżowym. Nasze miasto zostało docenione za budowę Mediateki 800-lecia, czyli nowoczesnego centrum nauki i kultury.
Przyjazna Gmina to ogólnopolski program, który redakcja Forum Biznesu kieruje do samorządów. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych miejscowości w Polsce pod względem gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym oraz promocja - dostrzeżonych przez kapitułę konkursu - rozwiązań stosowanych w tych samorządach.

- Poprzez ten program prezentujemy sukcesy polskich miast i gmin. Zwracamy uwagę na nowoczesne rozwiązania jakie wprowadziły na swoim terenie, aby podnieść poziom życia mieszkańców i atrakcyjność inwestycyjną, co jest gwarantem wzrostu gospodarczego - opisują organizatorzy konkursu i zaznaczają, że promowanie takich samorządów jest elementem niezbędnym w tworzeniu ich silnej pozycji konkurencyjnej, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i międzynarodowym.
Program „Przyjazna Gmina” nakreśla pełniejszy obraz przemian, jakie zachodzą w gminach oraz pozwala na pozyskanie nowych obszarów współpracy - podsumowują.

W tym roku odbyła się trzynasta edycja przedsięwzięcia. Nagrody wręczono podczas Kongresu Turystyki Polskiej, jaki odbył się w Świdnicy. 
Nasze miasto zwyciężyło w kategorii gmina miejska o charakterze wielobranżowym za "Miejską Bibliotekę Publiczną „Mediatekę” – nowoczesne centrum nauki i kultury".

Nagrodę w imieniu władz miasta odebrał sekretarz miasta Bogdan Munik.
- Dziękujemy za wyróżnienie. Co prawda jest to kolejna nagroda, jaką otrzymujemy za budowę „Mediateki 800-lecia”, ale jak każda cieszy. Cieszy, ponieważ pokazuje słuszność naszego działania. Ocena przez niezależne instytucje zewnętrzne jest najbardziej obiektywna. Kiedy podejmowaliśmy się wysiłku jej budowy wyłącznie z własnych środków, w środowisku lokalnym nie brakowało głosów krytyki. Dziś okazały i nowoczesny budynek nie tylko cieszy oczy, ale przede wszystkim jest to miejsce międzypokoleniowych spotkań. Miejsce, gdzie dzieci i młodzież poprzez zabawę z nauką, techniką, kulturą i książką zdobywają wiedzę. Miejsce, gdzie znajduje się kino studyjne i siedziba miejskiej biblioteki z otwartym dostępem do książek - komentował sekretarz odbierając nagrodę.

Zwycięzcami pozostałych kategoriach zostali:
  • kategorii gmina wiejska - Gminy Hażlach, woj. śląskie  - za skutecznie zabieganie o środki zewnętrzne i inwestowanie ich w innowacyjne projekty
  • w kategorii gmina miejsko-wiejska o charakterze wielobranżowym - Gmina Rzgów za zrealizowane w ostatnim czasie inwestycje infrastrukturalne oraz profesjonalną i kompleksową obsługę inwestorów
  • w kategorii eko-gmina miejska o charakterze przemysłowo-handlowym dla miasta Będzin woj. śląskie za kampanię edukacyjno-ekologiczną „Ochrona różnorodności biologicznej” w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny
  • ​w kategorii gmina miejsko-wiejska o charakterze rolniczo-przemysłowym - Miasto Tarczyn za wdrożony program szeregu udogodnień dla przedsiębiorców mających na celu przeciwdziałanie skutkom „covidowych” obostrzeń.
Specjalne wyróżnienie - Samorządowy Lider Zarządzania 2021 przyznano burmistrz Tarczyna Barbarze Galicz.
← powrót