Dzisiaj: Poniedziałek 10 maja 2021

John Benett Honorowym Obywatelem Piotrkowa

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 2 =
Link
4 + 2 =
beccc
Major John Raymond Benett został Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego. Tytuł bohaterowi walk podczas II wojny światowej nadała Rada Miasta.
Uchwałę w tej sprawie podjęli radni podczas ostatniej Sesji Rady Miasta, a z wnioskiem o nadanie tytułu do radnych wystąpili: Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3,  7 Dywizjon Lotniczy, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, Fundacja Byłych Funkcjonariuszy Policyjnych Pododdziałów Antyterrorystycznych S.P.A.P, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „HARC” oraz Chorągiew Łódzka ZHP Hufiec Piotrków Trybunalski.

John Benett (Jan Książczyk) urodził się 31 sierpnia 1919 roku w miejscowości Krzepczów koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1920 r. wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum.

W 1937 r. na mokotowskim lotnisku odbył swój pierwszy lot pod okiem wuja – kpt. pilota Franciszka Witakowskiego. Lot nad Warszawą trwał tylko pół godziny, ale wrażenia były oszałamiające na tyle, że postanowił zostać pilotem. Na początku 1938 r. John Benett ponownie pojechał do Warszawy, tam Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej skierowała go na kurs szybowcowy do Ustianowej w Bieszczadach, gdzie w sierpniu tegoż roku uzyskał kategorię B. pilota szybowcowego i otrzymał odznakę pilota szybowcowego nr 3372. Następnie został skierowany na szkolenie samolotowe (na samolocie RWD-8) do Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza w Świdniku. W 1939r. wstąpił do Aeroklubu Łódzkiego i w sierpniu otrzymał legitymację nr 175/39.

Po rozpoczęciu II wojny światowej przedostał się na Zachód, aby walczyć z Niemcami. Najpierw trafił do Francji, gdzie w 1940 r. został skoszarowany w miejscowości Bressuire i jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych 1 maja 1940 r. złożył przysięgę Republice Francuskiej. Po upadku Francji trafił do obozu w Cheltenham, skąd został skierowany do bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Blackpool.
Walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskich dywizjonów lotniczych nr 609 i 587.
W RAF służył do 1948 r. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett.

Od lat mieszka w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku 2017 r. został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnio awansowany do stopnia majora.
← powrót