Dzisiaj: Środa 03 marca 2021

Łąka kwietna na skwerze Wyszyńskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 1 =
Link
3 + 1 =
laka-kwietna
Jesienią ubiegłego roku urządziliśmy łąkę kwietną na skwerze im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ostatnim czasie miasto pozyskało około 60% dofinansowanie na pokrycie kosztów zadania.
- Łąki kwietne powstają w coraz większej ilości miast, a badania naukowe potwierdzają korzyści, jakie przynoszą dla ekosystemów w miastach – mówi Mikołaj Chmielewski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta dodając, że kluczowym elementem jest jej rzadkie koszenie.
- Daje to szansę na lepszy rozwój organizmów zwierzęcych i roślinnych. Pod względem przyrodniczym ma to niebagatelne znaczenie i pozwoli uniknąć wyjaławiania się naszego miasta – wyjaśnia.

Łąka kwietna powstała nieopodal tzw. hotelu dla owadów, którego celem także jest wspomożenie bioróżnorodności na terenach zielonych. Więcej o hotelach piszemy TUTAJ.

Projekt obejmował wykonanie orki i wyrównanie powierzchni, rozrzucenie nawozów, wysiew nasion oraz uwałowanie. Mieszanka nasion zawierała gatunki nieinwazyjne i dostosowane do warunków glebowych i klimatycznych zapewniające kwitnienie łąki przez minimum 4 miesiące. Na łące zasianych zostało kilkadziesiąt roślin.
- Łąka jest już gotowa, ale efekty prac będą widoczne wiosną, kiedy rośliny zaczną kwitnąć.

Projekt utworzenia łąki został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dotacja z WFOŚiGW wyniosła 9 tys. 720 zł, a wartość całego zadnia to 16 tys. 200 zł.


www.zainwestujwekologie.pl


*****
Galeria zdjęć: 
- zdjęcie nr 1: przykładowa łąka kwietna (źródło: poradnikogrodniczy.pl)
← powrót