Dzisiaj: Czwartek 06 maja 2021

Metamorfoza parku Belzackiego

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 8 =
Link
7 + 8 =
2
Letnia scena, plac zabaw i siłownia, tysiące nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów oraz podest widokowy z leżakami – to tylko część z nowości, jakie pojawią się w parku Belzackim.
Inwestycja związana z przebudową zieleńca ma wystartować już w przyszłym roku.
- Przygotowaliśmy nowy projekt rewitalizacji tego miejsca. Po przeprowadzonej inwestycji zmieni się tu niemal wszystko, a park Belzacki zachęcał będzie do spacerów wieloma atrakcjami – mówi prezydent Krzysztof Chojniak zaznaczając, że planowana rewaloryzacja parku to nie tylko inwestycja w rekreację, ale także ekologię.
- Nieustannie dbamy o przyrodniczą równowagę w Piotrkowie Trybunalskim wiedząc, jak ważne są „zielone płuca” w każdym mieście. Taką funkcję w zachodniej części miasta będzie pełnił zrewitalizowany park Belzacki  – podkreśla prezydent.

Rewaloryzacja zieleńca zakłada m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole.
W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości.
Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe. Przewidziano również remont kładki, budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.

Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych.
Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.
- Stworzymy atrakcyjne miejsce podkreślające przyrodnicze oraz historyczne walory zieleńca – podsumowuje prezydent Krzysztof Chojniak.

Warto podkreślić, że wieloletnie starania i ubieganie się przez magistrat o wsparcie finansowe rewaloryzacji parku Belzackiego zakończyło się sukcesem. Dzięki dobrze przygotowanej dokumentacji, świetnemu projektowi pozyskaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ponad 5 mln złotych na realizację prac (dotacja 3.241.397 zł, pożyczka 2.160.952 zł).

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji przedstawiających zakres planowanych prac rewitalizacyjnych.

Galeria zdjęć:
- zdjęcia od 1 do 11: wizualizacje parku Belzackiego po metamorfozie. 
← powrót