Dzisiaj: Czwartek 18 sierpnia 2022

Multimedialne centrum Piotrkowa

Proszę określić gdzie leży problem:
2 + 3 =
Link
2 + 3 =
bibli
Gmach nowej biblioteki nowoczesnym sercem Piotrkowa Trybunalskiego. To założenie przyświeca budowie książnicy będącej jednocześnie centrum kulturalno-naukowo-społecznym miasta. We wtorek poznaliśmy projekt obiektu.
Spotkanie zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej, rozpoczął prezydent Krzysztof Chojniak, który opowiedział o idei projektu i przeznaczeniu tego miejsca.
- To nie będzie przechowalnia książek. Fundamentem jego istnienia będzie społeczny charakter, który sprawi, że biblioteka stanie się miejscem spotkań, integracji, kultury i nauki – mówił prezydent Chojniak, który podkreślił znaczenie położenia obiektu.
- Budowa gmachu to ukoronowane rewitalizacji Podzamcza i Starego Miasta. Od wielu lat prowadzimy prace renowacyjne, ale rewitalizacja to nie tylko remonty dróg i kamienic. Budynek biblioteki będzie odgrywał tutaj kluczową rolę – podkreślił prezydent.

Następnie głos zabrali przedstawiciele warszawskiej firmy BUDOPOL (Daniel Frąc, Michał Ptak i Mikołaj Gomółka), autorzy projektu.
- Inspiracją dla koncepcji była książka. Nowy obiekt ma przypominać otwartą księgę. Główna oś komunikacyjna i widokowa budynku została usytuowana na linii łączącej książnicę z zamkiem królewskim - tłumaczyli twórcy i przybliżyli szczegóły techniczne.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje: jedną podziemną, parter i pierwsze piętro. Pod ziemią znajdą się parkingi, archiwum oraz księgozbiór.
Na parterze oprócz części bibliotecznej znajdzie się sala koncertowo-konferencyjna, kawiarnia, pracownia artystyczna oraz część wystawowa. Z kolei na pierwszym piętrze zaprojektowano część poświęconą historii i dokonaniom miasta. Jednak przede wszystkim znajdzie się tutaj centrum techniki i nauki na wzór warszawskiego „Kopernika”.
- Wystawy dotkną różnych dziedzin m.in. motoryzacji, kolejarstwa, astronomii, grafenu, fotoniki oraz optyki - opisywali projektanci, którzy zaznaczyli, że nie zabraknie tutaj akcentów dotyczących piotrkowskich firm, jak chociażby Haeringa.

Na koniec spotkania głos zabrała Renata Wojtczak, dyrektor biblioteki, która podkreśliła, jak ważny i funkcjonalny będzie to obiekt.
- Możliwość dostosowywania go do potrzeb zmieniającego się świata da nam szereg dodatkowych możliwości, o których dziś możemy tylko pomarzyć - mówiła i wyliczała tylko niektóre z nich.
- W nowym gmachu chcemy zainstalować księgomaty, które będą działały na zasadzie paczkomatów. Czytelnicy zyskają w końcu wolny dostęp do półek. Jednak przede wszystkim będziemy mogli wykreować miejsce spotkań. Powstanie obiekt, w którym ludzie będą mogli wspólnie spędzić czas, tworzyć, inspirować i integrować się – podsumowała dyrektor Wojtczak.

Przetarg na budowę obiektu magistrat chce ogłosić jeszcze w tym roku. Dwuletnie roboty miałyby wystartować w 2017 roku.

Film z dzisiejszej prezentacji jeszcze w tym tygodniu będzie można znaleźć na www.piotrkow.pl.
← powrót