Dzisiaj: Poniedziałek 03 sierpnia 2020

Oddaliśmy hołd poległym żołnierzom

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
zdjęcie
Dziś, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętniliśmy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 w kościele oo. Bernardynów mszą św. w intencji ojczyzny oraz Wojska Polskiego.
Po nabożeństwie, dla uczczenia wszystkich poległych w walce o wolność Ojczyzny, przedstawiciele władz miasta i powiatu, organizacji kombatanckich oraz członkowie klubów i stowarzyszeń złożyli wieńce pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz tablicą upamiętniającą gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot”.
W imieniu mieszkańców naszego miasta hołd żołnierzom oddali wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Mariusz Staszek.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej bitwy wojsk polskich pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego nad wojskami radzieckimi kroczącymi w stronę zachodniej Europy. Było to decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 uznane przez historyków za jedną z najważniejszych bitew, która zadecydowała o losach świata. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików.
Dzień 15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej ustanowił Sejm ustawą z 1992 roku.
← powrót