Dzisiaj: Czwartek 29 paździenika 2020

Pierwsza farma fotowoltaiczna w Piotrkowie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Piotrków Trybunalski nieustannie inwestuje w ekologię. Tym razem przygotowujemy się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 megawata. 

-

Nad inwestycją pracujemy od dłuższego czasu. Chcemy wykorzystać duży plac, który jest do dyspozycji na terenie oczyszczalni ścieków po zakończonej modernizacji tego obiektu – mówi prezydent Krzysztof Chojniak. 
- Mamy opracowaną koncepcję budowy farmy. Aby rozpocząć prace projektowe musimy uzyskać z Zakładu Energetycznego warunki przyłączenia się do sieci energetycznej, o które już wystąpiliśmy. Mając kompletną dokumentację rozpoczniemy starania o pozyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia prezydent. 

Farma ma mieć moc około 1 megawata, a wyprodukowany w niej prąd w ilości ok. 950 MWh rocznie chcemy wykorzystać m.in. w miejskich placówkach czy do oświetlenia ulic. Zapewni to ponad 10% zapotrzebowania miasta na prąd.
- Dzięki budowie takiej farmy nie tylko po raz kolejny wpiszemy się w ważny dla nas wszystkich rozwój ekologii i dbałości o środowisko. Pozyskiwanie energii ze słońca to także duże oszczędności na miejskich rachunkach za prąd – podkreśla prezydent. 
Na budowie farmy fotowoltaicznej działania miasta w kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii się nie kończą. 

- Będziemy chcieli powołać do życia tzw. klaster energetyczny, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych,  instytucji publicznych jak i przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Krzysztof Chojniak i podkreśla, że budowa farmy jest pierwszym etapem tworzenia klastra.
- Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki. Będą to realne oszczędności wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii elektrycznej - podsumowuje prezydent.
*****
Galeria zdjęć:
- zdjęcie nr 1: panele fotowoltaiczne,
- zdjęcia nr 2 i nr 6: miejsce powstania farmy fotowoltaicznej,
- zdjęcia od nr 3 do nr 5: prezydent Krzysztof Chojniak oraz wiceprezydent Adam Karzewnik na terenie, gdzie planowana jest farma fotowoltaiczna.
← powrót