Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

Piotrków protestuje przeciwko drożyźnie

Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 3 =
Link
8 + 3 =
DSC_2395
Dziś (19.01) pod Urzędem Miasta odbył się protest przeciwko wysokim cenom ciepła. W jednym rzędzie razem z protestującymi stanął prezydent Krzysztof Chojniak.
Wraz z początkiem roku ze wszystkich stron naszego kraju napływają informacje o rosnących kosztach życia wywołanych ogólnie panującą drożyzną, galopującą inflacją, lawinowo rosnącymi cenami energii, paliw czy materiałów. Te wpływają m.in. na kształtowanie się cen ciepła systemowego. I tak w całej Polsce mieszkańcy otrzymują rachunki za ciepło o kilkadziesiąt procent wyższe niż miało to miejsce do tej pory. W Piotrkowie średnia cena wytworzenia ciepła z przesyłem wzrosła o 64% netto (rząd od 1 stycznia 2023 r. podniósł VAT z 5 do 23%).
 
Dziś piotrkowianie zebrali się pod Urzędem Miasta, aby zaprotestować przeciwko wysokim cenom ogrzewania. Do protestujących dołączył również prezydent Krzysztof Chojniak, który zwrócił uwagę, że wszyscy zebrani są ofiarami panującej drożyzny i przekazał apel.
Dziś w jednej linii staję razem z Wami w proteście. (…) Z dnia na dzień okazało się, że wszyscy zostaliśmy postawieni w o wiele gorszej sytuacji, aniżeli wcześniej zapowiadała to strona rządowa” – czytamy w apelu. Przy mocnym wsparciu obywateli i współdziałaniu ponad partyjnymi podziałami nasz głos może być słyszalny i ma szansę powodzenia – pisze prezydent i zaznacza, że ta niepokojąca sytuacja nie jest tylko bolączką Piotrkowian. 

Cieszą mnie ostatnie deklaracje rządu zmierzające do ochrony mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami opłat za ciepło. Liczę, że za zapowiedzią ustalenia ceny ciepła na poziomie września 2022 roku z maksymalną podwyżką o 40% netto pójdą bardzo szybkie, i konkretne działania. Jest to istotne, ponieważ mieszkańcy nie są w stanie wytrzymać tych obciążeń. Jak tylko te przepisy wejdą w życie ciepłownia natychmiast dokona weryfikacji taryfy – mówił do zebranych prezydent Chojniak.
 
Prezydent mocno podkreślił, że w równie złej sytuacji są przedsiębiorcy, do których strona rządowa nie kieruje żadnego wsparcia w kwestii obniżenia rachunków za ciepło systemowe. Ogrzewanie nie może być dobrem luksusowym, na które stać tylko niektórych (…) Liczę, że politycy szczebla centralnego zadbają również o pomoc dla przedsiębiorców.
 
Krzysztof Chojniak zaapelował także do obecnych na proteście polityków i działaczy, aby Ci nie wykorzystywali autentycznych ludzkich emocji dla podnoszenia sobie słupków popularności oraz odrzucili na bok manipulację. Manipulacją jest porównywanie cen taryf w różnych miastach ustalonych w różnych terminach w oparciu o umowy na zakup paliw i energii elektrycznej po innych cenach. Polityka lubi grać na emocjach, przy czym odpowiedzialna polityka to myślenie o ludziach bez posługiwania się nieprawdą. Wznieście się ponad podziały i włączcie się w starania na rzecz ograniczenia drożyzny! Razem możemy więcej!
 
To wzajemne wsparcie i współdziałanie są bardzo ważne, ponieważ samorząd nie ma bezpośredniego wpływu na ceny energii, paliwa i ogrzewania. Przy mocnym wsparciu obywateli (…) nasz głos może być słyszalny i ma szansę powodzenia.
Krzysztof Chojniak w apelu zaznacza, że samorząd jest błędnym adresatem obecnej sytuacji i prosi polityków, aby Ci zamiast atakować władze lokalne zwrócili swoje wysiłki ku kolegom z ław sejmowych, zasiadającym w rządzie czy w spółkach Skarbu Państwa, czyli do decydentów mających realny wpływ na obniżkę cen.
Tak jak apelowałem do parlamentarzystów będę moje działania poprzez rozmowy kontynuował tak, aby jak najszybciej doprowadzić do finiszu jaki zapowiedział rząd.

Apel do pobrania z załącznika poniżej.

Załączniki artykułu

Apel (Pobrań: 123)
← powrót