Dzisiaj: Poniedziałek 10 sierpnia 2020

Plac Niepodległości przyjazny mieszkańcom

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
zdjęcie
101 sadzonek drzew miododajnych i akompaniament Miejskiej Orkiestry Dętej. Tak wyglądał event ekologiczny, który odbył się dziś (10.11) na wyremontowanym placu Niepodległości.
Wszystkich, którzy dziś (10.11) zebrali się na nowo wyremontowanym placu Niepodległości powitała Miejska Orkiestra Dęta. W repertuarze znalazły się marsze i pieśni patriotyczne.


- Co roku w przeddzień Święta Niepodległości staramy się oddać do użytku nową inwestycję – mówił do zebranych prezydent Krzysztof Chojniak. – W tym roku jest to miejsce wprost nawiązujące - swoją nazwą - do wydarzeń sprzed 101 lat. Za nami remont placu Niepodległości. Jestem przekonany, że jest to miejsce przyjazne mieszkańcom.Następnie prezydent rozdał mieszkańcom 101 sadzonek miododajnych drzew.
Na zakończenie wszyscy zebrani, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali do Centrum idei Ku Demokracji, gdzie odbyło się coroczne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem Jana z Ręczna.

Przypomnijmy, że kompleksowa modernizacja placu Niepodległości objęła powierzchnię od pl. Kościuszki do ul. Krakowskie Przedmieście. Prace rozpoczęły się od wykonania instalacji podziemnych oraz robót rozbiórkowych. Ze skweru zniknęły zniszczone nawierzchnie alejek, zabawki z placu zabaw oraz stary szalet miejski. Następnie wykonano pielęgnację roślinności oraz wycięcia starych i spróchniałych drzew, które zagrażały bezpieczeństwu spacerowiczów lub kolidowały z przebiegiem, zaprojektowanych w nowym śladzie, alejek. W miejsce usuniętych nasadzono nowe drzewa. Skwer ozdobiły też krzewy i kwiaty (w tym 2 tys. róż).
Kolejnym etapem była modernizacja placu zabaw, który został ogrodzony, doposażony oraz wyposażony w bezpieczną nawierzchnię. Utworzono miejsce spotkań, czyli skwer z ławeczkami. Ustawiono ładowarki do telefonów, tabletów i smartfonów z opcją ładowania indukcyjnego. W sąsiedztwie nowoczesnej, zautomatyzowanej toalety stanęła stacja naprawcza dla rowerów. Jest też urządzenie „Smart” – słup ogłoszeniowy. Plac Niepodległości został ładnie oświetlony. Dodatkowo zainstalowano iluminację oświetlającą zabytkowe mury miejskie znajdujące się przy I LO i zakonie jezuitów.
Koszt robót to blisko 2,8 mln zł. Jednak miasto z budżetu wyda mniej pieniędzy, ponieważ inwestycja jest częścią projektu „Młode Stare Miasto”, na realizację którego pozyskaliśmy blisko 1,4 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.
← powrót