Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

Prezydent ponawia apel do parlamentarzystów

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 3 =
Link
3 + 3 =
DSC_2639
W ślad za apelem wysłanym do Premiera RP Mateusza Morawieckiego ws. obniżenia cen ciepła Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak ponawia apel do parlamentarzystów z naszego okręgu, w którym zwraca się o pilne i skuteczne zaangażowanie się w kwestie związane z podwyżkami rachunków za ogrzewanie. Treść apelu publikujemy poniżej.
Nawiązując do pisma z dnia 09 stycznia 2023 r. (PRK.033.1.2023) zwracam się ponownie w tej samej sprawie. Odbywam wiele rozmów z mieszkańcami naszego miasta, z których wynika, że piotrkowianie nie są w stanie udźwignąć wysokich cen za ciepło, zwłaszcza że ceny innych towarów i usług potrzebnych do codziennego życia ciągle rosną. Cieszą zapowiedzi rządu dotyczące pomocy zarówno dla odbiorców ciepła systemowego na cele mieszkaniowe oraz na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy w tym zakresie są konieczne do wprowadzenia w trybie natychmiastowym.

W trakcie rozmów z mieszkańcami spotykam się m.in. z pytaniami i zdziwieniem w kontekście różnic cen ciepła w Piotrkowie Trybunalskim
w porównaniu z cenami występującymi w innych miastach w Polsce. Porównywanie taryf w różnych samorządach ustalonych w różnych terminach w oparciu o umowy na zakup paliw i energii elektrycznej po innych cenach jest nieuzasadnione. Przy konstruowaniu taryfy przez przedsiębiorstwo ciepłownicze nie ma żadnej uznaniowości. Wniosek przygotowywany jest w oparciu o rozporządzenie Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska. To nic innego jak bardzo ścisła instrukcja sporządzania takiego dokumentu. A rządowa, profesjonalna instytucja, jaką jest Urząd Regulacji Energetyki, wniosek analizuje bardzo skrupulatnie i zatwierdza tylko konieczne koszty produkcji i dystrybucji ciepła systemowego pilnując tym samym interesów mieszkańców.

Nadzieję budzi procedowany w Sejmie projekt ustawy, który tym razem – zgodnie z zapowiedziami rządu – ma wprowadzić skuteczny mechanizm chroniący odbiorców ciepła systemowego przed drastycznymi podwyżkami.

Jednak szybkość wprowadzenia tych przepisów jest niezwykle ważna ze względu na trudną sytuację materialna wielu rodzin. Ważnym elementem, który miałby znaczny wpływ na obniżenie rachunków za ciepło byłoby przywrócenie podatku VAT do poziomu 5%, jak miało to miejsce do końca ubiegłego roku.
Uprzejmie proszę Pana Posła o pilne i skuteczne zaangażowanie się w powyższe kwestie z myślą o dobrze mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego.
← powrót